Klasör


Ahlak ve etik arasındaki farklar nelerdir

Ahlak ve etik arasındaki farklar nelerdir
3 Şubat 2015 tarihinde eklendi.
Sponsorlu Bağlantılar

Ahlak bir şahsın, bir grubun, bir halk veya sosyal sınıfın, bir kültürel çevrenin veya bir milletin bir tarihsel dönemde yaşamıyla ilgili değer, eylem, inanç, norm, yasaklar ve buyrukların tümüdür. Ahlak her durumda hayatımızın içindedir.

Etik ; doğruyla yanlışı, haklı ile haksızı, iyiyle kötüyü ,adil ile adil olmayanı ayırt etmek , ve doğru, haklı,iyi ve adil olduğuna inandığımız şeyleri yapmaktır.

Etik ahlak felsefesi olarak ta tanımlanmakta olup bu anlamda ‘’insanların kurduğu bireysel ve toplumsal ilişkilerin temelini oluşturan değerleri, kuralları, doğru yanlış ya da iyi-kötü gibi ahlaksal açıdan araştıran bir felsefe disiplinidir.

Ahlak daha çok sosyolojik bir olay olarak bir toplumda var olan davranış standartları ve kurallarını ifade eder ve her toplum bir ahlaka sahiptir bunlar çift taraflı ve tüm taraflara yarar sağlayan kurallardır. Örneğin ‘’öldürme ‘’, ‘’çalma’’ gibi temel kurallar olmaksızın istikrarlı bir toplum yapısı oluşturmak mümkün değildir. Öte yandan tüm kurallar elbetteki ahlakın bir parçası değildir örneğin karşıdan karşıya geçerken iki tarafa da bakmak, sağduyulu olmanın bir gereğidir , veya bazı kurallarda nezaket kurallarıdır ve bunlar ahlaktan ayrılırlar ve bu anlamda doğru ya da yanlış olarak değerlendirilemezler .

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Cuma namazının önemi nedir konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
ahlak felsefesi ve etik arasındaki fark, ahlak ve etik arasındaki farklar, etik ahlak farkı, etik ile ahlak arasındaki fark, etik ve ahlak arasındaki farklar kısa

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git

Klasör