Klasör


Kumar ile ilgili ayetler ve hadisler

Kumar ile ilgili ayetler ve hadisler
7 Mayıs 2015 tarihinde eklendi.
Sponsorlu Bağlantılar

Kumar insanların hayatlarını mahveden ailelerin yıkılmasına neden olan kötü bir alışkanlıktır.Çocukların nafakalarını kumara veren kimselerin hayatlarında başarılı olmaları mümkün değildir.Kumar hem ahiret hayatını hem de bu dünyayı ziyan etmektedir.

Kumar ile ilgili ayetler

“Ey iman edenler! İçki, kumar, dikili taşlar (putlar) ve fal okları şeytan işi birer pisliktir. Bunlardan kaçının ki, kurtuluşa eresiniz.(Maide Suresi/ 90.Ayet)” “Şeytan, içki ve kumarla sizin aranıza düşmanlık ve kin sokmak ve sizi Allah’ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık bunlardan vazgeçtiniz değil mi?(Maide Suresi/91.Ayet)”

Kumar ile ilgili hadisler

Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: “Kim, iki at arasına, geçeceğinden emin olunmayan bir üçüncü at dahil ederse, bu kumar olmaz. Kim de geçeceğinden emin olunan atı dahil ederse bu kumar olur.”
Hadis : Resululah (sav) iki yarışçının yemeğini nehyetti: Müsabaka ve kumar.
Hadis : Resulullah (sa) buyurdular ki: “Sizden kim yemin eder ve yemininde: “Lat ve Uzza`ya kasem olsun!” derse hemen “Lailahe illallah!” desin. Kim de arkadaşına: “Gel seninle kumar oynayalım” derse hemen (birşeyler) tasadduk etsin!”
Hadis : Resulullah (sav) (Mekke`nin Fethi günü), Beytullah`ta tasvirler görünce, içeri girmedi, önce onların imhasını emretti ve imha edildiler. İçeride Hz. İbrahim ve Hz. İsmail (as)`in ellerinde kumar okları bulunur vaziyetteki suretlerini görmüştü. Şöyle buyurdu: “Allah canlarını alsın. Vallahi onlar asla oklarla kısmet aramadılar.”
Hadis : Ömer: “Allah`ım, şarap hakkında bize tatminkar bir açıklamada bulun” diye dua etmişti ki Bakara suresinde bulunan şu ayet indi: “Sana içki ve kumarı sorarlar, de ki: “ikisinde hem büyük günah ve hem insanlara bazı faydalar vardır. Günahları faydasından daha büyüktür” (Bakara 219). Bunun üzerine Ömer (ra) çağırıldı ve ayet kendisine okundu. Ömer yine: “Allah`ım şarap hakkında bize tatminkar bir açıklamada bulun” dedi. Bir müddet sonra Nisa süresindeki: “Ey iman edenler! Sarhoşken ne dediğinizi bilene kadar, cünubken, -yolcu olan müstesna- gusledene kadar namaza yaklaşmayın…” (Nisa, 43) ayeti nazil oldu. Ömer (ra) çağırıldı ve ayet kendine okundu. Ömer yine: “Allah`ım şarap hakkında bize tatminkar bir açıklamada bulun” dedi. Bir müddet sonra, Maide süresindeki ayet indi: “Ey iman edenler! İçki, kumar, putlar ve fal okları şüphesiz şeytan işi pisliklerdir. Bunlardan kaçının ki saadete eresiniz. Şeytan şüphesiz içki ve kumar yüzünden aranıza düşmanlık ve kin sokmak ve sizi Allah`ı anmaktan alıkoymak ister. Artık bunlardan vazgeçersiniz değil mi?” (Maide 90-91). Ömer yine çağırılıp ayet kendisine okundu. Bu sefer “Evet Rabbimiz vazgeçtik, vazgeçtik” dedi. Tirmizi hadisin sahih olduğunu söyledi.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Evlilik ile ilgili ayetler ve hadisler konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
kumar ile ilgili ayetler, kumarla ilgili ayetler, kumar ile ilgili hadisler, kumar ilgili hadisler, kumarla ilgili ayet ve hadisler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git

Klasör