Klasör


Toplumdaki ahlak kuralları nelerdir

Toplumdaki ahlak kuralları nelerdir
23 Nisan 2015 tarihinde eklendi.
Sponsorlu Bağlantılar

Toplumdaki ahlak kuralları
Her toplumun kendi ahlak kuralları vardır.Bu kurallar genellikle o toplumun kendi yapısından ve dininden ve örflerinden beslenmektedir.

1)Kişisel ahlak kuralları

2)Sosyal ahlak kuralları

Kişisel ahlak,fertlerin benimsedikleri ahlak ilkelerini ifade için kullanılan bir terimdir.Kişisel ahlak,kişinin yaşadığı toplumdan çoğu kez soyutlanamaz toplumun ahlak değerleri toplum üyelerinin çoğunluğunca benimsenir.

Ancak kişinin toplumunkilerden ayrı ve bazen onlarla çelişen ahlaki değerlere sahip olması da mümkündür

Sosyal ahlak,daha çok toplum düzeyinde ve kişilerin birbirleriyle olan ilişkilerinde etkinliği görülen kurallardan oluşur.

Sosyal ahlak kuralları toplumun kişilerden istediği davranış modellerini gösterirSosyal ahlak kurallarının ebedi ve değişmez nitelikli olduklarını savunmak zordur.Bu kurallar topluma ve zamana göre değişebilir.Aynı toplumda da bu kuralların zamanın akışı içinde farklılaşması ve değilmesi çoğu kez göze çarpar.

Ancak sınırlı sayıda da olsa insanlığın ortak değeri olan ve şimdiye kadar değişmeyen ahlak kurallarının varlığı da dikkati çekmektedir.Yalan söylememek’böyle bir ahlaki ilke olarak değerlendirilebilir.Bununla birlikte sosyal ahlak kurallarının toplumda barışı ve güveni sağlayıcı,uzlaşmazlıkları bertaraf edici,kişileri birbirine yaklaştırıcı,sosyal dayanışmayı kuvvetlendirici ve toplumun dağılmasını ve bölünmesini önleyici özelliklere sahip olduğu çoğu kez görülmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Evlilik ile ilgili ayetler ve hadisler konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
diyanet toplumun ahlak kuralları nelerdir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git

Klasör