Klasör


Alternatif enerji çeşitleri nelerdir

Alternatif enerji çeşitleri nelerdir
4 Ocak 2016 tarihinde eklendi.
Sponsorlu Bağlantılar

Alternatif enerji çeşitleri

Alternatif enerji çeşitleri

Güneş enerjisi : Güneşten gelen ısı ve ışık kaynağı ile elde edilen enerjidir. Güneşten ısı ve elektrik enerjisi elde edilmektedir.

Rüzgar enerjisi: Doğal bir enerji kaynağıdır. Rüzgarın rüzgarın türbinleri döndürmesi sonucu elektrik enerjisi elde edilmektedir.

Jeotermal enerji: yer altından çıkan sıcak su kaynaklarıdır. Daha çok kaplıca olarak Turizme yönelik kullanılsa da ısınma amaçlıda kullanılmaktadır.

Dalga enerjisi: okyanus ve deniz gibi büyük su kütlelerinin oluşturduğu dalgaların enerjisinden üretilmektedir. Dalganın farklı yönlere gitmesi ve maliyetin yüksek olması nedeni ile fazla tercih edilmemektedir.

Gelgit ve akıntı enerjileri: Gel-git veya okyanus akıntısı nedeniyle yer değiştiren su kütlelerinin sahip olduğu kinetik veya potansiyel enerjinin elektrik enerjisine dönüştürülmesidir.

Hidrojen Enerjisi: Hidrojen birincil enerji kaynaklarından üretilen bir yakıt olup temiz bir enerji kaynağı olarak kullanılabilecek önemli bir elementtir. Fakat dünyada tek başına bulunmadığından önce üretilmesi gerekir. Halihazırda çok pahalı olan bu üretim, su ve doğal gaz gibi elementlerdeki hidrojenin ayrıştırılmasıyla yapılır. Bu şekilde elde edilen hidrojen pillerine yakıt hücresi adı verilmektedir. Şu anda bazı otomobiller hem benzin, hem de hidrojenin kullanıldığı hibrid (melez) yakıt yöntemiyle çalışmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Toplu taşıma araçlarına biniş ve inişlerde uyulması gereken kurallar nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git

Klasör