Klasör


Atatürk’ün güzel sanatlar ile ilgili sözleri

Atatürk’ün güzel sanatlar ile ilgili sözleri
20 Kasım 2015 tarihinde eklendi.
Sponsorlu Bağlantılar

Atatürk’ün güzel sanatlar ile ilgili sözleri kısa
Atatürk sanata önem veren bir kişiliğe sahiptir. Sanat olmadan bir milletin ilerlemeyeceğini bilincinde olup sanatçı yada değer vermiştir.
Atatürk'ün güzel sanatlar ile ilgili sözleri

Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.

Aydın ve dindar olan milletimiz, ilerlemenin sebeplerinden biri olan heykeltıraşlığı en üst derecede ilerletecek ve memleketimizin her köşesinde atalarımızın ve bunlardan sonra yetişecek evlatlarımızın hatıralarını güzel heykellerle dünyaya ilan edecektir.

Hepiniz milletvekili olabilirsiniz, bakan olabilirsiniz… Hatta cumhurbaşkanı olabilirsiniz. Fakat sanatkar olamazsınız.

Yüksek bir insan topluluğu olan Türk Milleti’nin tarihi bir özelliği de, güzel sanatları sevmek ve onda yükselmektir.

Güzel sanatlarda muvaffak olmak, bütün inkilaplarda başarıya ulaşmak demektir. Güzel sanatlarda muvaffak olamayan milletler ne yazık ki, medeniyet alanında yüksek insanlık sıfatıyla yer almaktan ilelebet mahrum kalacaklardır.

Bir milletin sanat yeteneği güzel sanatlara verdiği değerle ölçülür.

İnsanlarda bir takım ince, yüksek ve asil duygular vardır ki insan onlarla yaşar. İşte o ince, yüksek, derin ve asil duyguları en çok duyabilen ve diğer insanlara duyurabilen şairdir.

Bir milletin yenileşmesinde ölçü, musikide değişikliği alabilmesi, kavrayabilmesidir.

Bir millet sanattan ve sanatkardan mahrumsa, tam bir hayata sahip olamaz. Böyle bir millet bir ayağı topal, bir kolu çolak, sakat ve alil bir kimse gibidir.

Hayatlarını büyük bir sanata vakfeden bu çocukları sevelim.

Dünyada medeni olmak, ilerlemek ve olgunlaşmak isteyen herhangi bir millet mutlaka heykel yapacak ve heykeltıraş yetiştirecektir.

İnsanlar olgunlaşmak için bazı şeylere muhtaçtır. Bir millet ki resim yapmaz, bir millet ki heykel yapmaz, bir millet ki fennin gerektirdiği şeyleri yapmaz; itiraf etmeli ki o milletin ilerleme yolunda yeri yoktur.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Mustafa Kemal'in başarılı bir asker olmasında hangi özellikleri etkili olmuştur konulu makalemizi okudunuız mu?


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git

Klasör