Klasör


Şapka devrimi öncesi ve sonrası

Şapka devrimi öncesi ve sonrası
30 Ekim 2016 tarihinde eklendi.
Sponsorlu Bağlantılar

Şapka devrimi öncesi ve sonrası ile ilgili kısa yazı

Osmanlı döneminde insanlar başlarına sarık takarlardı. II. Mahmut döneminde 1826 yılında bir devrim yaparak sarığı yasaklayarak yerine fes takılmasını emretmiştir. O dönmede bütün devlet memurları fes takıp pantolon giyiyorlardı. II. Mahmutta fes takmaya başlamıştır. 1832 yılında genelge yayınlayarak ordu mensuplarınında fes giymeleri zorunlu hale getirilmiştir. Şapka ile birlikte Osmanlı dönemin dede bir çok yenilik başlamıştır. Şapka devriminde önce bazı askeri birliklerde, devlet dairelerinde ve okullarda bazı şapka türleri ve kasketler kullanılmaya başlamıştır.
Türkiye Cumhuriyetini kurulmasından sonra halkın kılık ve kıyafetini düzenlemek amacı ile inkılaplar yapılmıştır. 1925 yılında şapka kanunu çıkarak şapka giyme zorunluluğu getirilmiştir. Şapka devrimi ile yapılan kılık kıyafet daha modern ve çağdaş bir tarzı da beraberinde getirmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Atatürk'ün inkılapları nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
şapka inkılabı öncesi ve sonrası, sapka ve kiyafet inkilabinin sonrasi, kılık kıyafet kanunu öncesi ve sonrası, kılık kıyafette öncesi ve sonrası

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git

Klasör