Klasör


Başkalaşım geçiren hayvanların yaşam döngüsü

Başkalaşım geçiren hayvanların yaşam döngüsü
28 Mart 2015 tarihinde eklendi.
Sponsorlu Bağlantılar

Başkalaşım geçiren hayvanlar
Başkalaşım bir diğer adı Metamorfoz bazı canlıların dünyaya geldikleri andaki şekil ve yapılarının değişerek zamanla apayrı bir canlı görünümüne sahip olmalarıdır.
Örnek olarak kurbağalar, kelebek, hamamböcekleri, pireler, ev sineği, peygamber devesi, sinek kurdu verilebilir.
Bazı canlılar dünyaya geldiklerinde ana canlıya benzerken bazıları benzemez. Bu yavrular ana canlıya benzeyinceye kadar birtakım değişimlerden geçer.
Bazı böcek ve kurbağa gibi canlıların, yumurtadan çıktıktan sonraki gelişme evrelerinde yapısal değişikliğe uğrayarak atalarına benzer hâle gelmelerine başkalaşım denir. Kelebek ve kurbağa gibi bazı canlıların gelişimi incelendiğinde başkalaşıma uğradıkları gözlenir.
Kurbağanın başkalaşım döngüsü
İribaşlar balığa benzer ,yüzmesini sağlayan kuyruğu ve sudaki oksijeni alarak solunum yapmasını sağlayan solungaçları vardır.
Zamanla iribaşın ön ve arka ayakları (üyeleri) oluşmaya ,kuyruğu yok olmaya başlar.Ayrıca solungaçların yerini akciğerler alır ve kurbağa artık karada yaşayabilecek hale gelir.
başkalaşım
Kelebeğin başkalaşım döngüsü
Kelebekler tam bir başkalaşım geçiren böceklerdir. Bunlar ilkin yumurtadan kurtçuk halinde çıkarlar, yaprak ve ağaç kabuğu ile beslenir, sonra da kendilerine bir koza örerek krizalit haline gelirler. Kelebekler bu kozadan, kanatlı böcekler halinde, başka bir deyimle kelebek halinde çıkarlar. Kelebeklerin, başkalaşımları sırasında içinde bulundukları bu koza, ipeğin meydana gelmesini sağlar.
başkalaşım 1

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Başkalaşım geçiren hayvanlar konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
başkalaşım geçiren hayvanların hayat döngüsü, basakalasim geciren hayvanlarin yasana terleri, baskalsim olan hauvanlarda baskalsim dongusu, baskalasim geciren hayvanlarin yasam dongusu, başkalaşım geçiren canlılar yaşam döngüsü

Başkalaşım geçiren hayvanların yaşam döngüsü Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. tuncay dedi ki:

    çok güzel bilgi veriyo

Sayfa başına git

Klasör