Klasör


Bitki hücresi nedir kısaca

Bitki hücresi nedir kısaca
10 Mart 2015 tarihinde eklendi.
Sponsorlu Bağlantılar

Bitki Hücresi Nedir
Bitki hücresi
Bitki hücreleri diğer ökaryotik organizmaların hücrelerinden oldukça farklıdırlar. Büyük bir merkezî koful (tonoplast adlı bir zarla çevrilidir) hücrenin turgorunu (hücre zarının hücre duvarına yaptığı basıncı) düzenler ve sitozol ile bitkinin öz suyu arasında moleküllerin hareketini kontrol eder.

Selüloz, protein ve çoğu zaman ligninden oluşmuş bir hücre duvarı, protoplastlar tarafından hücre zarının dışına yerleştirilir. Buna karşın, mantar hücre duvarları kitinden, bakterilerinki ise peptidoglikandan meydana gelir. Plasmodesmata, hücre duvarındaki gözenekleri birbirine bağlayarak her bir bitki hücresinin ona bitişik hücrelerle haberleşmesini sağlar. Bu, mantarlarda görülen hif ağından farklıdır. Plastidler başlıca hücre içi organellerdir, çeşitli biyokimyasal tepkimeler bunların içinde gerçekleşir, ayrıca besin depolamak için kullanılırlar. Fotosentezin yapıldığı kloroplastlarda bulunan klorofil, bitkilerin yeşil renginden sorumludur. Kamçısı (flagellası) olmayan bitkilerde (örneğin iğne yapraklılar ve çiçekli bitkiler), hayvan hücrelerinde bulunan sentrioller de bulunmaz.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Çiçeğin bölümleri ve görevleri nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
bitki hücresi nedir kısaca, bitki hücresi nedir, bitki hucresi tanimi, bitki hucresi hakkinda ki, bitki hücresinin anlamı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git

Klasör