Klasör


Çiçeğin kısımları ve görevleri nelerdir

Çiçeğin kısımları ve görevleri nelerdir
4 Nisan 2016 tarihinde eklendi.
Sponsorlu Bağlantılar

Çiçeğin kısımları ve görevleri

Çiçekler renkleri, kokuları ve büyüklükleri farklı olsalar da temel kısımları aynıdır. Bu kısımlar çanak yaprak, taç yaprak, erkek organ ve dişi organdır.
Çiçeğin kısımları ve görevleri
1.Çanak yaprak: Çiçeğin en dış bölümündeki yeşil yapraklardır. Yapısı normal yaprağa benzer. Tomurcuğu dıştan örter. Bu yapraklar çiçeği korur.

2.Taç yaprak: Çiçeğin dıştan ikinci bölümünü oluşturur. Değişik renklerde olabilir. Taç yaprakların renkleri ve çiçekten salgılanan bal özü böceklerin ilgisini çeker. Bu nedenle çiçeğe konan böcekler tozlaşmayı sağlar. Taç yaprakların renkli oluşu bu açıdan önemlidir.

3.Erkek organ: Bir çiçekte çok sayıda erkek organ bulunabilir. İki bölümden oluşur. Bunlar sapçık ve başçıktır. Sapçık bölümü başçık bölümünü çiçeğe bağlar. Başçık bölümü dört kesecikten oluşur. Bu keseciklere polen (çiçek tozu) keseleri de denir. Polen çiçekteki erkek üreme hücreleridir. Polenler olgunlaşınca polen keseleri patlar ve olgunlaşmış polenler çevreye yayılır.

4.Dişi organ: Çiçeğin en iç bölümünde bulunur. Kaba bir sürahiye benzer. Dişi organ dişicik tepesi dişicik borusu ve yumurtalıktan (ovaryum) oluşur. Dişicik tepesi nemli ve yapışkan durumdadır. Polenler dişicik tepesine yapışarak burada çimlenir. Dişicik tepesi ile ovaryum arasındaki bölüme ise dişicik borusu denir. Dişicik borusu çimlenen polenin ovaryuma ulaşmasını sağlar. Yumurtalık ise en alttaki şişkin bölümdür. Burada yumurta hücresi bulunur.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Besin zinciri nedir kısaca konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
çiçeğin kısımları

Çiçeğin kısımları ve görevleri nelerdir Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Anonim dedi ki:

    çok açıklayıcı olmuş teşekkürler

Sayfa başına git

Klasör