Klasör


Bitki tohumlarının yayılma yolları nelerdir

Bitki tohumlarının yayılma yolları nelerdir
28 Mart 2015 tarihinde eklendi.
Sponsorlu Bağlantılar

Bitki tohumlarının yayılma yolları
Bitliler devamlılıklarını sağlamak için tohumlarını bulundukları ortama göre yayarlar. Bazı bitkiler rüzgarın etkisi ile tohumları savrulurken bazı bitkilerde ortamda yaşayan canlılar sayesinde tohumlarını yayarak neslini sürdürmektedir.

Kendi kendine yayılım: Bu yol ile bitki tohumları kurur ve patlayarak çevreye yayılır. Toprağa geçen tohum yetişerek yeni bitkiyi meydana getirir.

Rüzgârla dağılım: Bazı bitkilerin tohumlarında uçmasına yarayan pervane benzeri yapıları vardır. Bu tohumlar rüzgarın etkisi ile uçarak farklı bölgelere taşınır. Bu şekilde farklı bölgelerde yayılmış olur. Bazı tohumların suyun üstünde batmadan hareket etme özelliği bulunmaktadır. Dolayısı ile su ile yayılırlar.

Hayvan ve insanlarla dağılım: Bazı tohumlarda ise çengele benzeyen yapılar vardır. Hayvan veya insanlar bu bitkilere sürtünerek geçince çengeller yardımı ile tohumlar hayvan ve insanlara takılır. Farklı bölgelere bu şekilde taşınarak yeni bitkiler meydana gelir.

Yerçekimi yoluyla dağılım: Bazı bitkilerin tohumları ise uçamayacak ve yüzemeyecek kadar ağırdır. Daldan bulunduğu yere düşerek toprağa karışır. Bu şekilde bulunduğu yerde yeni bitki meydana gelir.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Akdeniz bölgesinde hangi madenler çıkarılmaktadır konulu makalemizi okudunuız mu?


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git

Klasör