Klasör


Dünya nasıl oluşmuştur kısaca

Dünya nasıl oluşmuştur kısaca
2 Şubat 2015 tarihinde eklendi.
Sponsorlu Bağlantılar

Dünyamızın oluşumu

Bilim adamları dünyamızın oluşumu ile bir çok teoride bulunmuştur. Günümüzde de dünyanın oluşumu ile ilgili en geçerli kanıt olarak uzaydaki büyük patlama sonucu güneş sistemini ve dünyamızın oluştuğudur.

Evren günümüzden yaklaşık 15 milyar yıl önce gaz ve toz bulutuydu. Nebulanın dönerek yoğunlaşması ve basıncın etkisiyle bir patlama (Big Bang) meydana geldi.

Bunun sonucunda gök cisimleri (galaksiler, yıldızlar, gezegenler) uzaya dağıldı ve birbirinden uzaklaştılar. Bu uzaklaşma günümüzde de devam etmekte, evren genişlemektedir.

Başlangıçta tümüyle kızgın magmadan oluşan dünyamız, kendi çevresinde hızla dönerek küresel bir şekil almıştır. Zamanla uzaydan başka cisimlerin bünyesine katılmasıyla yer kabuğu oluşmuştur.

Dünya çeşitli minerallerden oluşmaktadır, bunların yoğunlukları farkıdır. Ağır mineraller yerin merkezinde, hafif mineraller yer kabuğuna yakın bulunmaktadır.

Dünyamız günümüzde de şekillenmeye devam etmektedir. Bunun en güzel kanıtı deprem ve volkanizma faaliyetlerinin yaşanıyor olmasıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Toprak kirliliğini önleme yolları nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
dünya nasıl oluştu kisaca

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git

Klasör