Klasör


Hangi iklimde hangi bitkiler yetişir

Hangi iklimde hangi bitkiler yetişir
2 Aralık 2015 tarihinde eklendi.
Sponsorlu Bağlantılar

Hangi iklimde hangi ürünler yetişir

Ülkemizin İç Anadolu ve doğu Anadolu bölgesinde karasal iklim hakimdir. Karasal iklim ve diğer iklim özelliklerine göre yetişen ürünler şu şekildedir.

İç Anadolu Bölgesi: Arpa, buğday, çavdar, yulaf, ayçiçeği, fasulye, nohut, mercimek, patates, nohut.

Doğu Anadolu Bölgesi: Iğdır ve Malatya’da pamuk, diğer bölgelerde arpa, buğday, tütün, lahana, patates, şeker pancarı, çavdar.

Ülkemizin kuzey kesimlerinde özellikle Doğu Karadeniz’in kıyı şeridinde Karadeniz İklimi hakimdir. Bu iklimde yetişen belli başlı ürünler; çay, mısır, tütün, fındık, pirinç, keten, erik, elma ve kısıtlı olarak turunçgiller yetiştirilir. Doğu Karadeniz kıyılarında yağış ortalaması çok yüksek olduğu için kıyı şeridindeki Bafra ve Çarşamba ovalarında çeltik tarımı yapılır. Yine Rize taraflarında yağış ortalaması yüksek olduğu için çay tarımı yaygındır. Artvin’de mısır, Ordu ve Giresun tarafında fındık tarımı yapılmaktadır.

Akdeniz İkliminde tropikal meyvelerin yanı sıra turunçgiller de yaygınca üretilir. Portakal, limon, muz, anason, susam, zeytin, üzüm, incir, tütün, domates, patates, ayçiçeği, pancar, biber, salatalık, soğan, kabak gibi çeşitli meyve ve sebzeler bu iklimde yetişir.

Bununla birlikte Güneydoğu Anadolu Bölgesinin bir bölümünde de Akdeniz İklimi etkilidir. Burada da üzüm, zeytin, karpuz, kırmızı mercimek, Antep fıstığı ve pamuk yetiştirilebiliyor.

Türkiye tarım haritası

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Ege Bölgesi ovalarının isimleri nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
hangi bitkiler hangi ortamlarda yetişir

Hangi iklimde hangi bitkiler yetişir Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. necmettin dedi ki:

    valla güzel olmus

  2. hayat dedi ki:

    Çok güzel olmuş . BEĞENDİM

Sayfa başına git

Klasör