Klasör


Marmara bölgesinin iklimi nedir kısaca

Marmara bölgesinin iklimi nedir kısaca
22 Mart 2015 tarihinde eklendi.
Sponsorlu Bağlantılar

Marmara bölgesinin iklim özelliği nedir

Bu bölgenin iklimsel çeşitliliği çok fazladır. Ülkemizde etkili olan bütün iklimlerin geçiş bölgesi Marmara’dır. Bu sebeple Akdeniz, Karadeniz ve Karasal İklimin bazı özelliklerini taşır. Fakat bu üç iklim de bazı değişikliklikler taşır. Marmara’nın güney kısımında gözlenen Akdeniz İklimi, yaz mevsiminde kuraklığın daha az ve daha hafif olması, kış mevsiminin de daha soğuk geçmesi açısından farklılık gösterir.
Bölgede Karadeniz kesiminde Karadeniz ikliminin etkileri gözlenir. Ancak Trakya’da iç bölgede yağışlar daha azdır ve iklim karasaldır. Bölgede her yerde en çok yağışın görüldüğü zaman kış mevsimi ve en kurak dönem de yazdır. Etrafı orta yüksekliklerde dağlarla kuşatılmış olan Ergene Bölümü Marmara’nın en az yağış görülen ve en fazla kurak olan kesimidir.

İklim nitelikleri bölgenin bitki örtüsü üzerinde de etkilere sahiptir. İklimin fazla çeşitli olması bitki örtüsünü ve tarımda ürün çeşidi sayısını arttırmıştır. Güney kesimde maki, Trakya bölgesinde bozkır, Karadeniz kıyılarında ise ormanlar yer alır. Bölge ülkemizin orman açısından iyi konumda bulunan yerlerindendir. İklimin çeşitliliği nedeniyle buğday, arpa, pamuk, fındık, zeytin gibi çok farklı koşullarda yetiştirilen ürünler aynı alanda yetişebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Toprak kirliliğinin nedenleri ve sonuçları konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
marmara bölgesinin iklimi, marmara bölgesinin iklimi nedir, marmara bolgesinin iklim ozeligi, marmara bölgesinin iklimi kısa yazı, marmara bölgesinin iklimi nedir kısaca

Marmara bölgesinin iklimi nedir kısaca Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. bilge dedi ki:

    bence çocuklar çok ders çalışmalılar.

Sayfa başına git

Klasör