Klasör


Ova çeşitleri ve özellikleri nelerdir

Ova çeşitleri ve özellikleri nelerdir
30 Kasım 2015 tarihinde eklendi.
Sponsorlu Bağlantılar

Ovalar çeşitleri ve oluşumlarına göre özellikleri

ova nedir çeşitleri nelerdir

1.Tektonik Ovalar: Ülkemiz etkin deprem kuşağı altında olduğundan bu ovalar kırılmalar sonucu çöküntü alanlarında oluşan ovalardır.Bu çukurlar zamanla dış kuvvetlerin etkisiyle dolar. Tektonik ovaların oluşumu bu şekildedir. Bu ovalara örnek olarak: Ergene ovası,Konya ovası,Turhal Ovası örnek verilebilir.

2.Göllerden Oluşan Ovalar: Zamanında aktif olan göllerin sularının çekilmesiyle buralara dış kuvvetlerin etkisiyle çeşitli malzemeler dolmuştur. Bunlara en iyi örnek Tuz Gölü’dür.

3.Karstik Ovalar: Bu ovaların boyutu oldukça küçüktür. Kalkerli arazinin erimesiyle oluşan şekiller birleşerek bu ovaları oluşturur.Muğla, Elmalı, Acıpayam, Tefenni, Akseki, Korkuteli, Gölhisar ve Kestel Ovası tipik birer karstik ovadır. Ayrıca Korkuteli, Gembos, Yellice, Şuhut, Güngörmez, Karabedir polyeleri de birer karstik ovadır.

4.Delta Ovaları: Akarsuların taşıdığı malzemelerin deniz içinde birikmesi sonucu oluşan ovalardır. Bu avalar verimli tarım sahalarıdır. Bafra,Çukurova,Çarşamba,Büyük Menderes,Bakırçay,Seyhan,Ceyhan ,Gediz bu ovalara örnektir.

5.Lav Kökenli Ovalar: Volkanik dağların faaliyetleri sonucu oluşan ovalardır. Ülkemizde Malazgirt,Çaldıran,Muradiye Ovaları bu ova türüne örnektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Hatay'ın fiziki haritası konulu makalemizi okudunuız mu?


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git

Klasör