Klasör


Serap nedir nasıl oluşur

Serap nedir nasıl oluşur
16 Mayıs 2015 tarihinde eklendi.
Sponsorlu Bağlantılar

Serap nedir
Serap daha çok çöl olan yerlerde görülür. Aşırı sıcaktan oluşan nemin artması sonucu ışığın yansımasın dolayı serap görülebilir
serap nedir
Serap, atmosferden gelen ışınını kırılması sonucunda çöller gibi sıcak alanlarda ortaya çıkan göz yanılmaları gibi durumlardır. Serap genelde çöl ve denizlerde görülür. Nemin artması sonucunda ışığın kırılması yansımaya sebep olur. Hava katmanları doğrultusunda yansıma sadece bir göz yanılması ile ortaya çıkar.

Havanın çok sıcak olduğu zaman ortaya çıkarak kendisini gösterir. Yoğunluk farkına bağlı olarak uzaktaki cisimlerin kırılması sonucunda yakındaymış ve gerçekmiş gibi kişilere gösterir. Yeryüzünden gelen ışınlar tarafından soğurulması yere yakın yerlerde hava sıcaklığı artmıştır. Güneş, yere yakın yerleri daha çok ısıtmaktadır. Havanın genleşmesi ile yükselir. Yerden yükseğe doğru hareket edilmesi ile sıcaklık hızla düşer ve yoğunluğun artmasına sebep olur. soğuk havanın etkisine göre sıcak hava katmanda birleşerek cisimden gelen ışınları yansıtarak başka yerlerde gerçek olarak gösterir. Serap olayı tamamen göz yanılmasından ibarettir.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Asya siyasi haritası konulu makalemizi okudunuız mu?


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git

Klasör