Klasör


Türkiye’nin çevresindeki denizlerin isimleri ve özellikleri neledir

Türkiye’nin çevresindeki denizlerin isimleri ve özellikleri neledir
21 Nisan 2015 tarihinde eklendi.
Sponsorlu Bağlantılar

Ülkemizdeki çevreleyen denizler nelerdir
Türkiyenin üç bir tarafı denizlerle kaplı olduğundan yarım ada şeklindedir. Çevresinde Karadeniz. Marmara denizi, Ege denizi ve Ak deniz bulunmaktadır.

Akdeniz
Ülkemizin güney ve güneybatısında yer alan denizdir. Sıcak ve tuzlu olmasından dolayı denizde canlı türü fazladır. Tuzluluk oranını Seyhan ve Ceyhan ırmaklarından gelen suyla almaktadır. Kıyılarında

Ege Denizi
Sert Egeid karasının çökmesi sonucunda olmuştur. Tuzluluk oranı oldukça düşüktür. Genelde enleme bağlı olarak tuzluluk oranı farklılık gösterebilir. Fay hatları deniz tabanı doğrultusunda devam eder.

Marmara Denizi
IV. zamanlarında çökme sonucunda suların birikmesi sonucunda oluşmuştur. Tuzluluk oranı oldukça az olmaktadır. Kıyıya yakın olması deniz ulaşımını desteklemiştir.

Karadeniz
Dağlar kıyıya paralel uzamasından dolayı kıyı ovaları gelişmemiştir. Tuzluluk oranı azdır. Karadeniz bölgesinde su seviyesinin fazla olması enlem, buharlaşma, yağış, akarsulara bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Ülkemizin en büyük nehri hangisidir konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
türkiyenin çevresindeki denizler, ülkemizin etrafındaki denizler, ulkemizin çevresinde hangi denizler vardır, türkiye\nin cevresindeki denizler, ülkemizin etrafindaki denizlerin adî

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git

Klasör