Klasör


Volkan nedir volkan nasıl oluşur

Volkan nedir volkan nasıl oluşur
22 Ocak 2015 tarihinde eklendi.
Sponsorlu Bağlantılar

Volkan Nedir Nasıl Oluşur
Yer altında bulunan erimiş kızgın maddelerin, yeryüzüne çıktığı koni biçimindeki tepelere verilen ad. Yanardağ olarak da bilinir. Volkandan çıkan sıcak ve sıvı hâldeki maddelere lâv denir. Volkanlardan yeryüzüne çıkan lâvlar çok sıcaktır. Bu lâvlar yüzeye çıktığında aşağı doğru akmaya başlar ve önlerine çıkan her şeyi yakar. Volkanlardan katı şekilde volkan külleri; gaz hâlinde su buharı ve ayrıca çeşitli gazlar da çıkar.
Volkan nasıl oluşur
Volkanlar değişik şekillerde olabilir. Sönmüş ve etkin olan volkanların çoğu koni biçimindedir. Bu koni şekli, lâvların katılaşması sonucunda oluşur ve volkan konisi adını alır. Volkan konisinin ağız kısmına krater denir. Kraterin iç kısmında magmanın bulunduğu yere kadar inen bir baca bulunur. Bu bacaya da volkan bacası denir.

Yurdumuzda etkin volkan olmamasına rağmen Erciyes, Nemrut, Hasan Dağları gibi sönmüş volkanlar vardır. Dünyadaysa hâlâ etkinlik gösteren volkanlar bulunur. Örnek olarak, İtalya’da Etna ve Vezüv volkanları verilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Yanardağ nedir yanardağ nasıl oluşur konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
volkanlar nasıl oluşur, volkan nasil olusur, aogashima volkani nasil olusmustur, volkanizma nedir ve nasil olusur, volkanlar nasil o

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git

Klasör