Klasör


Cumhuriyetin önemi nedir

Cumhuriyetin önemi nedir
25 Ocak 2015 tarihinde eklendi.
Sponsorlu Bağlantılar

Cumhuriyetin önemi

Cumhuriyet, yönetim biçimleri arasındaki en demokratik olan yönetim şeklidir.
Cumhuriyet, egemenliğin kaynağının millete ait olduğunu kabul eden bir devlet şekli olup; dolayısıyla devletin temel organlarının seçimle iş başına geldiği bir yönetim biçimidir. Bu rejimde Devlet Başkanı olan Cumhurbaşkanı da milletçe veya milletin temsilcisi Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından seçilir.Cumhuriyet yönetimi bu niteliği ile şüphesiz ki demokrasinin en gelişmiş şekli, demokrasi prensibinin en iyi uygulanmasını temin eden bir siyasi rejimdir.

Cumhuriyet yönetiminin birinci özelliği, seçim esasına dayanan bir idare olmasıdır. Bu seçim de gerek seçme gerekse seçilme hakkı bakımından belli bir kişiye, belli bir zümreye, belli bir sınıfa ayrıcalık tanınmaz. Cumhuriyetle yönetilen bir devlette seçimle iş başına gelenlerin görev süresi belli bir dönemi kapsar. Bir görevin babadan oğula geçmesi gibi bir usul de cumhuriyet rejiminde bulunmaz. Cumhuriyet yönetiminde kaydı hayat şartı ile bir görev söz konusu olamaz.

Cumhuriyet rejiminin ikinci bir özelliği, kişi, zümre ve sınıf yararını değil, kamu yararını ön planda tutan, kamu yararına dayanan bir yönetim şekli olmasıdır. Çünkü cumhuriyet rejimi, kuvvetini, dayanağını kişi, zümre ve sınıf hakimiyetinden değil, geniş halk kitlesinden, millet iradesinden almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Demokrasinin önemi nedir konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
cumhuriyetin onemi, cumhuriyetin onemi nedir, cumhuriyetin önemi kısaca, cumhuriyetinonemi

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git

Klasör