Klasör


Dünyanın şekli hakkında görüşler öne süren bilim adamları

Dünyanın şekli hakkında görüşler öne süren bilim adamları
3 Ekim 2016 tarihinde eklendi.
Sponsorlu Bağlantılar

Dünyanın şekli hakkında görüşler bildiren bilim adamları

Galileo Galilei
1564 – 1642 yılları arasında yaşamış Avrupalı bir bilgindir. Dünya’nın yuvarlak olduğunu ve kendi çevresinde döndüğünü kanıtlamıştır. Ancak Galileo’ya inanılmamış ve düşüncesinden dolayı yargılanmıştır.

Fernando Magellan 

Bir yerden yolculuğa başlayan bir kişinin hep aynı yöne gitmesi halinde aynı yere ulaşacağını söyleyen Magellan İspanya’dan yola çıkmış yolculuk sırasında hayatını kaybetmiştir. Ancak yola çıktığı gemilerden iki tanesi İspanya’ya geri dönerek amacına ulaşmıştır.

Pisagor

Dünya’nın büyük olasılıkla yuvarlak olduğunu ilan eden ilk kişiydi. Ancak Pisagor’un bunu nasıl keşfettiği bilinmemektedir.

Aristo
MÖ. 384 – 322 yılları arasında yaşamıştır. Dünyanın yuvarlak olduğu görüşünü rasyonel olarak ortaya koyan ilk bilim adamıdır. Bu yargıya ay tutulması sırasında dünyanın ay üzerine düşen gölgesinin dairesel olduğu varsayımından hareketle ancak yuvarlak bir cismin gölgesinin yuvarlak olabileceği varsayımından dünyanın biçiminin yuvarlak olduğu görüşünü ileri sürmüştür.

Tales
MÖ. 636 – 546 yılları arasında yaşamıştır. Daha çok matematik alanında çalışma yapmıştır. Coğrafi görüş olarak dünyanın şekli hakkında bir teori ortaya atmıştır. Tales’e göre dünya okyanuslar üzerinde yüzen bir diske benzer ve de yuvarlaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız İnsan kulağının işitemediği sesler hangi alanlarda kullanılır konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
dünyanın şekli ile ilgili görüş bildiren bilim adamları, dinyanın şekli hakkında bilim adamlarını yorumları, dünyanın şekli ile ilgili görüş bildiren bilim adamlarının isimleri nelerdir, dünyanın şekli ile ilgili görüşler öne süren bilim adamları

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git

Klasör