Klasör


Ekolojik dengenin bozulmasının canlılar üzerindeki etkileri nelerdir

Ekolojik dengenin bozulmasının canlılar üzerindeki etkileri nelerdir
3 Kasım 2015 tarihinde eklendi.
Sponsorlu Bağlantılar

Ekolojik dengenin bozulmasının canlılar üzerindeki etkileri

Ekolojik dengenin bozulmasının canlılar üzerindeki etkileri

Ekolojik dengenin bozulması çevrenin yapısının bozulmasına neden olur. Madde döngülerinin oluşması zorlaşır. Döngülerin olmaması doğanın enerjisinin azalmasına neden olur. Bu sebepten bazı varlıkların azalmasına ve bazı varlıklarında yok olmasına neden olur.
Coğrafyanın değişmesi: Toprakta oluşan tahribat sonucu bitkiler azalır. Bitkilerin azalması kuraklığı beraberinde getirir. Hayvan türleri azalır sulak araziler kurur.
İklimin değişmesi: İklim şartlarının değişmesi yaşayan hayvan ve bitki türlerinin azalmasına ve yok olmasına neden olur.
Erozyon oluşması: Toprak canlılar için en önemli yaşam kaynağıdır. Verimli toprakların azalması tarımdaki verimliliği etkiler.
Su kaynaklarının azalması: Ekolojik dengenin bozulması yağmurların azalması sonucu kuraklık başlar. Nehirler ve göller kuruyarak çölleşme başlayacaktır.
Enerji kıtlığı: Ekolojik dengede doğadaki her şey canlı ve cansız varlıklar birbirini tamamlar. Enerji kıtlığının azalması canlıların beslenmesini zorlaştırarak canlı varlığının azalmasına neden olacaktır.
Canlı çeşitliliğinin azalması: Ekolojik dengenin bozulması canlıların besin zincirini de bozar. besinlerin azalması kıtlığa neden olur. Buda canlıların azalmasına veya bazı türlerin yok olmasına neden olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Ekolojik Dengenin Bozulmasının Sonuçları konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
ekolojinin canlılar üzerindeki etkileri, ekolojinin canlilar uzerindeki etkisi, ekolojinin canlı hayatına etkileri, ekolojinin canlılar ûzerındeki etkileri araştıma, ekolojinin canlilar hayatinda etkileri

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git

Klasör