Klasör


Elektron taşıma sitemi ve elemanları nelerdir

Elektron taşıma sitemi ve elemanları nelerdir
24 Haziran 2015 tarihinde eklendi.
Sponsorlu Bağlantılar

Elektron taşıma sitemi ve elemanları

Elektron taşıma sistemi veya elektron taşıma zinciri (İngilizce: Electron Transport System), NADH ve FADH2 gibi elektron taşıyıcılarının verdikleri elektronları ETS elemanlarında redoks tepkimelerine sokarak ATP üretimini sağlayan sistemin adıdır. Elektronlar, son elektron alıcısı oksijene varana kadar ETS elemanları boyunca taşınırlar ve enerji kaybederler. Elektronların verdiği enerji ETS elemanları tarafından protonların aktif taşınmasında kullanılır ve ETS elemanlarının üzerinde bulunduğu çift katlı fosfolipid zarının iki tarafında potansiyel fark oluşturulur. Bu potansiyel fark daha sonra ATP sentezi için kullanılır. ETS elemanları, ökaryotik hücrelerde mitokondri ve kloroplast organellerinde bulunur.

Elektron taşıma sistemi

Elektron Taşıma Sistemi Elemanları
Granumları oluşturan tilakoit zarlarda, klorofil molekülünün ışığı soğurmasıyla serbest kalan elektronlerı tutabilen elektron taşıma sistemleri (ETS) vardır.

Kloroplastlardaki bu ETS elemanları, elektron çekme özelliğine göre sırasıyla;
1.Ferrodoksin (fd)
2.Sitokrom kompleksi (stk)(sitokrom b ve sitokrom c)
3.Plastokinon (pq)
4.Plastosiyanin (pc)

ETS’de yer alan bu moleküller elektron alıcı ve verici bir sıra meydana getirirler. Elektron alan indirgenir, elektron veren yükseltgenir.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Tarım ürünleri diğer ekonomik faaliyetleri nasıl etkilemektedir konulu makalemizi okudunuız mu?


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git

Klasör