Klasör


Oksijen elementinin özellikleri nelerdir

Oksijen elementinin özellikleri nelerdir
19 Kasım 2015 tarihinde eklendi.
Sponsorlu Bağlantılar

Oksijen elementinin özellikleri kısaca

Oksijen

Sembolü: O
Atom Numarası: 8
Atom Ağırlığı: 15.9994(3) g·mol−1
Elektron Sayısı: 8
Elemet serisi: Halojen
Periyodik Tablodaki Yeri: Grup 16A
Maddenin Hali: Gaz
Görünümü: Renksiz

Oksijen gazı atmosferin yaklaşık beşte birini kaplar. Mars atmosferinde yalnızca % 0.15 oranında oksijen bulunur. Oksijen, karbon-azot döngüsünde önemli bir rol oynar. İnsan vücudunun yaklaşık üçte ikisi, suyun onda dokuzu oksijendir. Oksijen gazı renksiz, kokusuz ve tatsızdır. Oksijenin sıvı ve katı hali soluk mavi renktedir.

Oksijen tüm canlıların solunumu ve uygulamada tüm yanma olaylarının gerçekleşebilmesi için gerekli temel maddedir. Oksijen havadan ve elektroliz yoluyla sudan elde edilebilir. Dünyada kullanılan oksijenin % 99’u havadan, % l’i ise sudan elde edilir.

Kullanım Alanları

Oksijen yanmayı mümkün kılan gazdır. Bir nesne yanarken oksijeni kullanır, ısı ve ışığı serbest bırakır. Bu özelliğinden dolayı oksijenin birçok kullanım alanı vardır. Ama, aynı zamanda saf oksijen çok tehlikelidir. Saf oksijene, bir alev ya da kıvılcım dokunursa, çok büyük bir yanma ve hasara neden olabilir.

Yanma özelliği, birçok şekilde kullanılabilir. Örneğin, oksijen asetilen ile karıştırıldığı zaman, çok sıcak bir alev oluşturabilirsiniz. Oksijen kaynağı metalleri birleştirmede kullanılan bir kaynak çeşididir. Ayrıca, oksijen, roket ve jetleri için güçlü yakıtlar oluşturmak için kullanılır.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Alüminyum elementinin özellikleri nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
oksijen

Oksijen elementinin özellikleri nelerdir Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Kılıçhan dedi ki:

    Sıvı oksijen kaç derecede kaynar

Sayfa başına git

Klasör