Klasör


Görme ve işitme engellilerin kullandığı semboller nelerdir

Görme ve işitme engellilerin kullandığı semboller nelerdir
17 Ekim 2015 tarihinde eklendi.
Sponsorlu Bağlantılar

Görme ve işitme engellilerin kullandığı semboller
parmak alfabesi
Görme engellilerin kullandığı semboller kabartmalı sembollerdir. Harfler ve şekillerdeki kabartılar sayesinde körler parmakları ile şekle dokunduklarında o şekli veya harfi algılıyorlar. Buna parmak alfabesi de denilmektedir.
kör alfabesi
Körler Alfabesi (Görme Engelliler Alfabesi)
Braille alfabesi veya Körler alfabesi; 1821 yılında Louis Braille tarafından geliştirilmiş görme engelli insanların okuyup yazması için kullanılan bir alfabe yöntemidir. İki kolon taşıyan dikdörtgen düzen üzerine dizilmiş altı kabartılmış noktadan oluşur. Her iki kolonda üçer nokta bulunur. Noktalardan her biri altmış dört farklı kombinasyondan birini oluşturması için farklı şekillerde dizilir.

İşitme engelliler için işaret dili

işaret-dili

İşitme engellilerin kullandığı işaret dili yukarıdaki resimde açıklanmıştır.Fakat bunların eğitimini alan işitme engelliler bu alfabeyi kullanabilmektedir.Günümüzde bir çok işitme engelli kardeşimiz eğitimsiz durumdadır.Bunların eğitim alması için bizlerin de teşvik etmesi gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Vatandaş olarak görevlerimiz nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
gorme ve isitme engelliler icin kullanilan semboller, gorme engelliler icin kullanilan semboller, görme ve işitme engelliler için semboller, isitme engelliler icin kullanilan semboller, görme engelli sembolleri

Görme ve işitme engellilerin kullandığı semboller nelerdir Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. Gizem dedi ki:

    Ben engelliler için çok üzülüyorum

  2. tuna dedi ki:

    bende engelliler için üzülüyorum

Sayfa başına git

Klasör