Klasör


Harizmi’nin matematiğe katkıları nelerdir

Harizmi’nin matematiğe katkıları nelerdir
6 Aralık 2015 tarihinde eklendi.
Sponsorlu Bağlantılar

Harizmi’nin matematiğe katkıları kısaca
Harezmi kimdir
Bilim dünyasında başta matematik olmak üzere coğrafya ve astronomi alanında bir çok eserleri bulunan Harizmi cebir kitabı ile sıfırı bulması ve ikinci dereceden denklem çözümünü bulan kişi olmuştur.

Harezmi’nin matematiğe en büyük katkısı, “El’Kitab’ül-Muhtasar fi Hısab’il Cebri ve’l-Mukabele” isimli cebir kavramını ve denklemsel hesaplamaları içeren kitabıdır. Bu kitabın orjinali şu an İngiltere Oxford, Bodlyn Kütüphanesinde bulunmaktadır. Ayrıca bu kitap dünyada ilk mustakil cebir kitabı olma özelliğini taşır. Harezmi bu eseri ile matematik dünyasında ilk defa cebirin temelini ortaya atmıştır. Sonraki zamanlarda tamamladığı Hesab-ül Cebir vel-Mukabele isimli kitabı ile de birinci ve ikinci dereceden denklemlerin çözüm sistemlerini göstererek, “cebirin babası” ünvanını almıştır. Aynı zamanda bu kitapta yer alan ikinci dereceden denklem çözme yöntemlerinden biri olan “el-cebr”, İngilizce’de algebra, Türkçe’de cebir kelimesine kaynak olmuştur.

Harezmi’nin matematik dünyasına yaptığı en büyük katkılardan biri de “sıfır”dır. Matematiğe “0” rakamını, Hindistan’daki sayıları ifade etmek için harfler veya heceler yerine basamaklı sayı sisteminin kullanılmasını görmüş, Latince olarak sunduğu Algoritmi de numero Indorum isimli kitabıyla da Batı dünyasına tanıtmıştır. ( Bu kitap Kitab-ul-Muhtasar fil-Hisab-il-Hindi isimli orjinal haliyle Cambridge Üniversitesi Kütüphanesi’nde bulunmaktadır.) Harezmi’nin bu katkılarından ayrı olarak geometri ve trigonometri alanında da çalışmalar yapmış, kitaplar yazmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Otobiyografi nasıl yazılır kısaca konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
hârEzmî NİN MATAMATİĞE KATKILARI, harezminin matematige katkilari

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git

Klasör