Klasör


Isının yayılma yolları nelerdir kısaca

Isının yayılma yolları nelerdir kısaca
19 Mart 2015 tarihinde eklendi.
Sponsorlu Bağlantılar

Isının yayılma yolları
Isı üç yolla yayılmaktadır. Bunlar ısının iletim yolu, Isının konveksiyon yolu ve ısının ışıma yoludur

ısının yayılma yolları

1-Isının İletim yoluyla yayılması: Maddeyi oluşturan taneciklerin birbirine çarpması ile ısı enerjisinin aktarılmasına ısının iletim yoluyla yayılması denir. Isı enerjisinin iletim yoluyla yayılması bütün maddeler taneciklerden oluştuğu için katı, sıvı ve gazlarda görülür. Fakat ısının iletim yoluyla yayılması katı maddelerde, sıvı ve gaz halindeki maddelerden daha kolay gerçekleşir. Katılar ısı enerjisini sadece iletim yoluyla yayarlar.

2- Isını Konveksiyon yoluyla Yayılması: Isının, maddeyi oluşturan taneciklerin yer değiştirmesiyle aktarılmasına ısının konveksiyon yoluyla yayılması denir. İçinde kalorifer yanan odada ısnıp yoğunluğu azalan hava tanecikleri yükselir. Yerlerine soğuk tanecikler gelirken, oda içinde bir hava akımı oluşur. Isı, taneciklerin hareketi ile oda içinde yayılır. Isınan havanın tanecikleri arasındaki uzaklık artar ve hava genleşir, böylelikle yoğunluğu azalır. Seyahat balonları bu şekilde havalanır.

3-Isının Işıma Yoluyla Yayılması: Isının ışınlar yoluyla yayılmasına ışıma denir. Güneş ışığı altında bekletilen suyun ısınması ve mumun alevine yaklaştığımız parmağımızın ısınması ısının, ışıma yoluyla yayılmasına örnek verilebilir. Mikrodalga fırınlarında elektrik ampullerinde ısının büyük bölümü ışıma yoluyla yayılır. Her madde ışıma yoluyla ısı yayar ve bu ışıma her yönde olur. Işıma, ısının boşlukta ve saydam ortamlarda yayılma şeklidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Teknolojinin çevreye verdiği zararlar nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
Isinin yayilma yollari nelerdir, ısının yayılma yolları, ısının yayılma yolları nedir, enerji iletim yolları, ısının yayılma yolları nelerdir kısaca

Isının yayılma yolları nelerdir kısaca Konusuna 8 Yorum Yapıldı
 1. sinem dedi ki:

  saolun çok işime yaradı ama biraz dahah uzun olsaydı iyi olurdu

 2. tuğba dedi ki:

  çok güzel

 3. eheheyapanlariseven kiz dedi ki:

  Bunları bir örnekte verimisiniiiiiiz.♥

 4. fstjkjhxfdsa dedi ki:

  Bunları bir örnekte verimisiniiiiiiz.♥

 5. ayse bal dedi ki:

  bayıldım tam istediğim gibi bir ödev oldu

 6. zhjshs dedi ki:

  Allah razi olsun

 7. Anonim dedi ki:

  süper bilgiiii

 8. 8 .hira dedi ki:

  ALLAH RAZI OLSUN ÇOOOOOOOOOOOOK TEŞEKKÜR EDERİM

Sayfa başına git

Klasör