Klasör


Kimya ile simya arasındaki farklar nelerdir

Kimya ile simya arasındaki farklar nelerdir
4 Ekim 2015 tarihinde eklendi.
Sponsorlu Bağlantılar

İnsanlar çok eski zamanlardan beri hep merak etmiş ve sürekli olarak değişik alanlarda çalışmalar yapmıştır.Bunların bazıları icatlara yönelik bazıları bilime yönelik olmuştur.

kimya ve simya

Simya nedir

17. yüzyıla kadar etkileri devam eden, maddeleri birbirinde karıştırarak değiştirmek isteyen, ve onlarla uğraşan insanların yaptıkları çalışmalara simya denmektedir.Simya bugünkü kimya biliminin temeli sayılmaktadır.

Kimya Nedir 

Maddelerin yapılarıyla, özellikleriyle, geçirdikleri değişimler ve bu değişimler sırasındaki enerji alışverişleriyle ilgilenen bilim dalına kimya denir.

Kimya ve simya arasındaki farklar

Simyada deney daha çok ön plandadır. Deneysel yaklaşım çok ön planda ike bunun aksine bilimsel bilgiye çok yakın değildir. Simyacılar genellikle rastgele olarak çeşitli maddeleri birbirine karıştırıp sonucunda birşey bulmayı ummuşlardır. Yani deneylerde bilimsel bir altyapı çoğunlukla yoktur.

Kimya ise deneysel ve bilimsel dayanaklı teorik bilgileri dengeli bir biçimde kullanır. Deneyler kadar bilimsel temellere dayanan bilgilerde ön plandadır. Simyadaki gibi bir rastgelelik temelinde değildir.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Bitki ve hayvan hücresinin özellikleri ve ortak özellikleri nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
simya ile kimya arasındaki farklar madde halinde

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git

Klasör