Klasör


İstiklal Marşının kabul sürecinde neler yaşandı kısaca

İstiklal Marşının kabul sürecinde neler yaşandı kısaca
13 Mart 2016 tarihinde eklendi.
Sponsorlu Bağlantılar

istiklal marşının kabul süreci
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, 1921 yılında Türk milletine ve al bayrağımıza sembol olacak bir milli marş yazılması için yarışma düzenlenmiş ve kazanana da para ödülü verileceği açıklanmıştır.
Ülkenin değişik yerlerinde yarışmaya bir çok katılım olmuştur.Toplam 724 şiirin yer aldığı yarışmaya Mehmet Akif Ersoy katılmadı.Bunun nedeni sorulduğu zaman “Milli Marş para ile yazılmaz.” cevabını verdi.
Arkadaşlarının ısrarı ile Mehmet Akif kazandığı takdirde ödül verilmemesi koşulu ile yarışmaya katılarak İstiklal Marşını yazdı.
Türkiye Büyük Millet Meclisinde, Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Tanrıöver tarafından okunan İstiklal Marşı büyük coşku ve heyecan yarattı.İki defa ayakta dinlendi.12 Mart 1921 tarihinde Milli Marş olarak kabul edildi.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Aydınlatma araçlarının tasarruflu kullanımının ülke ve aile ekonomisi bakımından önemi konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
istiklal marşının kabul sürecinde neler yaşandı, istiklal marşının kabul süreci, istiklal marşının kabul edilişive süreci, istiklal marşı sürecinde neler yaşandı, istiklal marsinin kabul edilis sureci

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git

Klasör