Klasör


Minerallerin canlılar için önemi nedir

Minerallerin canlılar için önemi nedir
23 Kasım 2015 tarihinde eklendi.
Sponsorlu Bağlantılar

Minerallerin canlılar için önemi

Mineraller vitaminlerle birlikte çalışarak vücudun düzgün çalışmasını ve dengesini sağlamaktadırlar. Hücre korunması ve sağlıklı diş, kemik, cilt yapısı için önemlidir. Mineraller aynı zamanda kan basıncı, kalp ritmi, kas fonksiyonları, vücuttaki sıvı dengesinin muhafazası, üreme ve daha pek çok fonksiyonda önemli rol oynarlar. Bilimsel çalışmalar göstermiştir ki, mineral kaybı ve eksikliği sağlığımızı direkt olarak etkiler.
Minerallerin canlılar için önemi nedir

Sodyum: Vücut hücrelerindeki suyun düzenlenmesi, kalp ritmi, sinirlerin uyarılması ve kasların kasılması için önemlidir. Eksikliğinde halsizlik, kas krampları, güçsüzlük görülür.

Kalsiyum: Dişlerimiz ve kemiklerimizin güçlenmesi için önemlidir. Sinire gelen uyarıların taşınmasında görev alır. Kaslarımızın kaslmasını destekler. Günlük 1000 – 1500 mg kalsiyum ihtiyacımız bulunmaktadır. Eksikliğinde kemik erimesi, kaslarda güçsüzlük, sinirlilik, saç ve dişlerde değişiklikler görülür.

Potasyum: Vücudumuzdaki suyun kontrolü, sinirlerin ve kasların kasılmasının uyarılması, tansiyon düşürülmesi, kalp ritmi’nde öenmli rol oynar. Eksikliğinde Kalpde ritimsizlik, kabızlık, tansiyon düşmesi ve deri hastalıkları görülür. İnsanın günlük ihtiyacı ise 2-4 g’dır.

Magnezyum: Sinir uyarılarının kaslarımıza iletilmesi, kan pıhtılaşmasını önleme, diş ve kemik üretimi, bağışıklığımızın güçlenmesi, stres anında adrenalin salgılanması gibi görevlerde rol alır. Eksikliğinde; baş dönmesi sersemlik huzursuzluk, kilo kaybı ve kas şikayetleri görülür.

Fosfor: Hücrenin enerjiyi elde etmesinde, diş ve kemik üretiminde, beyin çalışması ve fiziksel dayanıklılıkta rol oynar. Eksikliğinde ise Kas güçsüzlüğü, sinir zayıflığı, kemik şikayetleri artar.

Kükürt: Vücudun zehirlerden temizlenmesi, kan şekeri seviyesinin kontrolü, ve tırnak üretiminde rol oynar. Eksikliğinde derinin kuruması ve çatlaması,saçların dökülmesi, tırnakların kırılması ve sinirlilik durumu meydana gelir.

İyod: Tiroid bezlerinin içeriğinde yer alır. Tiroid ve tiroid kontrol mekanizmasında, zihinsel fonksiyonlarda, enerji ve kilo almada önemli bir rol oynar.

Bakır: Karaciğerde depolanan önemli minerallerden biridir. Vücut dokusunun yeniden oluşması için gerekli enzimlerin hayati komponentidir. Hemoglobine bağlı demirin korunması ve Vitamin C’nin kullanımı için gereklidir. Beyin sinirlerimiz ve bağ dokusu için bakır miktarı önemlidir.

Demir: Kanda oksijenin dokulara taşınmasını sağlar. Vücutta oluşan karbondioksitin akciğerlere taşınıp solunumla atılmasında rol oynar. Büyüme, enerjiüretimi ve sağlıklı bir bağışıklık sistemi için gereklidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Dinamometre nerelerde ve hangi amaçla kullanılır konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
minerallerin canlılar için önemi ve eksikliğinde görülen hastalıklar, minerallerin önemi maddeler halinde, iyot demir ve klor canlilar icin onemi

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git

Klasör