Klasör


Ormancı türküsünün hikayesi kısa

Ormancı türküsünün hikayesi kısa
29 Aralık 2015 tarihinde eklendi.
Sponsorlu Bağlantılar

Ormancı türküsünün hikayesi kısa

Ormancı türküsü

Temmuz 1946’da Muğla’nın Gevenes Köyü’ndeki (günümüzdeki adı Çaybükü, Muğla) Belen Kahvesi’nde vuku bulan gerçek bir olay üzerine Değirmenci Pisili Tahir Usta tarafından bestelenen ve zamanla ünü Türkiye geneline yayılan bir halk türküsüdür. Türkünün sebep olduğu ilgi nedeniyle Çaybükü köyündeki Belen Kahvesi yakın geçmişte restore edilmiş olup, ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Ormancı türküsünün hikayesi özet

Gevenes Köyü’nde yaşayan ağa oğlu Mustafa Şahbudak, köy Muhtarı Tevfik Cezayir’in en yakın arkadaşıdır. Bu ikili her akşam köy kahvesinde dama maçı düzenler. Bir temmuz akşamı yine dama tahtasının başına otururlar. Oyunun yarısında “Sarı Memet” lakaplı orman memuru Mehmet İn, çıkagelir. Mehmet, sarhoştur. Ormancı ile muhtar arasında bir evrak yüzünden tartışma başlar. Mustafa Şahbudak, masayı dağıtan ormancıya tokat atar. Ormancı Mehmet, kamasını çıkarıp Şahbudak’ı kolundan yaralar. Şahbudak ormancıyı korkutmak için, belindeki tabancayı çıkarır, yere doğru ateş eder. Ormancı, bunun üzerine kaçmaya başlar. Şahbudak kaçmasın diye, bir el daha ateş eder. Ama Şahbudak, kaza kurşunu ile dostu Tevfik’i öldürmüştür.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Çanakkale türküsünün hikayesi kısa konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
ormancı türküsu hikayesi, ormancı türküsü ve hikayesi, ormanci turkusunun hikayesi, ormancı türküsüyle ilgili kısa bilgi

Ormancı türküsünün hikayesi kısa Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. Zeynep dedi ki:

    Neden bu kadar uzun. Acaba 2satırlık bir şey olsa yeter

    1. nisa dedi ki:

      Türkünün hikayesi bu şekilde kısa yazınca anlamı da önemi de yitirilmiş oluyor.

Sayfa başına git

Klasör