Klasör


Otoliz ve hemoliz nedir

Otoliz ve hemoliz nedir
4 Haziran 2015 tarihinde eklendi.
Sponsorlu Bağlantılar

Otoliz ve hemoliz nedir kısaca

HEMOLİZ NEDİR

İnsan vücudundaki alyuvarlar yıkıma uğrarlar veya zedelenir. Vücuttaki alyuvarların yıkıma uğradığı ya da zedelendiği zaman hemoglobin serbest kalır. Bu duruma hemoliz adı verilmektedir. Eğer herhangi bir kişi sağlıklı ise kişinin yaşlanmış olan mevcut alyuvarlarının haricinde hemoliz oluşmamaktadır.

Vücutta hemolizin oluşma nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz

Hemoliz Oluşum Nedenleri Nelerdir

– Zehirlerin, mikroorganizmaların ve mikropların vücuda yerleşmesi
– Kan nakli esnasında kan uyuşmazlığının görülmesi
– Hemolitik hastalıkları ile birlikte bazı kalıtsal alyuvar hastalıkları.
(Hemolitik hastalığına anne ile dölüt arasında ortaya çıkan kan uyuşmazlığı neden olmaktadır.) Hemoliz laboratuvar koşullarında da oluşturulabilmektedir. Bunun için oldukça sıcak veya soğuk ortamın yanı sıra ses gibi fiziksel unsurların yardımı gereklidir. Hemolizin laboratuvar koşullarında oluşturulması sayesinde bugün antijen ve antikor tepkimeleri saptanabilmektedir.

OTOLİZ NEDİR

Otoliz, hayvan ya da bitki hücrelerinin, bakteri ve küf gibi dış etkenlerin her türlü etkisi dışında, kendi enzimleriyle tahrip olması ve aşırı olgunlaşan meyvelerde olduğu gibi (geçginlik) bir çeşit erimeye ya da sıvılaşmaya uğraması. Ölümden sonra gerçekleşen bu olaya, üstün yapılı böceklerin başkalaşması sırasında larva dokularının histolize uğraması’yla karıştırılmamalıdır. Otolize uğramak; hücreler ve dokulardan söz ederken, otoliz yoluyla, kendİliğinden harap olmak, parçalanmaktır. Eğer hücrelerin parçalanması olayına mikroorganizmalar da karışmışsa bu olay Putrifikasyon(kokuşma, dekompozisyon) adını alır. Lizozomun enerji açığı ortaya çıktığında kendi kendini tüketmeye başlamasına denir.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Tarım ürünleri diğer ekonomik faaliyetleri nasıl etkilemektedir konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
bakterilerde hemolize uğramama olur mu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git

Klasör