Klasör


Bir Şeftali Bin Şeftali kitap özeti kısaca

Bir Şeftali Bin Şeftali kitap özeti kısaca
27 Eylül 2015 tarihinde eklendi.
Sponsorlu Bağlantılar

Bir Şeftali Bin Şeftali

Bir Şeftali Bin Şeftali (Samed Behrengi)

Çocuklar için mükemmel olan bu kitap çocuklar ve doğa ilişkisi,aynı zamanda çocukların doğa sevgisini geliştirmesi bakımından önem taşımaktadır.

Bu kitapta, iki çocuğun ektiği bir şeftali çekirdeğinin, ağaç olana kadar bakın neler geliyor başına:

“Uyudum, önümdeki bahara ermek için. Uyudum, topraktan çıkıp yeşermek için. Uyudum, Şahin Ali’ye ve Polat’a güzel şeftaliler vermek için.

Azeri asıllı İranlı yazar Samed Behrengi (1939-1967), kısa süren yaşamı boyunca köy öğretmenliği yapmış, halk masallarını ve efsanelerini derlemiş, yeniden yorumlamıştır. Yazdığı çocuk hikâyeleriyle ise başka bir dünyanın mümkün olduğuna işaret etmiş, bu yönüyle çocuk edebiyatının niteliğini artırarak hem çocukların hem büyüklerin gönlünde taht kurmuştur.

Emekle, suyla, güneşle, sevgiyle beslenen, çekirdekten ağaca, oradan tekrar meyveye dönen, bir şeftaliden bin şeftaliye varan yolda küçük şeftali ağacının anlattıkları, bizi yer yer üzse de her çocuğun onunla birlikte büyüyen insan olma duygusunu bize derinden hissettiriyor.

Kulaklarınızı iyi açın. Küçük şeftali ağacı konuşmak istiyor.

Artık çıt çıkarmayın; bakalım küçük şeftali ağacı ne diyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Siyah İnci kitabının kısa özeti konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
bir şeftali bin şeftali özet, bir şeftali bin şeftali özeti, bir şeftali bin seftali kitap ozeti, Samed behrengi:bir şeftali bin şeftali adlı kitabının özeti

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git

Klasör