Klasör


Akdeniz bölgesinin kültürel özellikleri nelerdir

Akdeniz bölgesinin kültürel özellikleri nelerdir
20 Kasım 2016 tarihinde eklendi.
Sponsorlu Bağlantılar

Akdeniz bölgesinin kültürel özellikleri

Ülkemizin sıcak yerlerinden olan Akdeniz bölgesinde Akdeniz iklimi özellikleri görülmektedir. Sahilleri ile deniz turizmi çoğunluktadır.
Akdeniz bölgesindeki doğal güzellikler arasında Manavgat şelalesi, İnsuyu Mağarası,Cennet -cehennemi obrukları, Kovada gölü, Damlataş mağarası, Eğridir gölü ve söğüt yaylası.
Akdeniz bölgesindeki tarihi yerler, st.pierre kilisesi, Olimpos kenti,Aspendos,Kız Kalesi, Perge antik kenti, Habib-Neccar Camii, Alanya kalesi, Alahan Manastırı ve Kahramanmaraş’taki tarihi evlerdir.
Akdeniz bölgesinin yöresel yemekleri, Künefe, Anada kebabı, İçli köfte, kaytaz böreği, belen tava, etli kömbe, mercimekli köfte, zeytin salatası ve Maraş tarhanası.
Akdeniz bölgesinin müzik aletleri,Yörede kullanılan halk sazları, davul, zurna, bağlama, kabak kemane, sipsi, parmak curası ve üç telli bağlamadır.
Akdeniz bölgesi halk oyunları, Zeybek, teke, bengi, semai, türü oyunlar oynanır.
Akdeniz bölgesi el sanatları, halıcılık ve kilimcilik, iğne oyacılığı, bakırcılık, demircilik, bıçakçılık, tahta ve sedef oymacılığı gibi el sanatları yapılmaktadır.
Akdeniz bölgesi yöresel kıyafetler, kadınlar başa, fes yemeni ve tülbent takarlar. üzerine fistan, yelek, şalvar ve bele kuşak takarlar. Ayağa çorap ve yemeni. Süslemelerde pul ve boncuk kullanılır.
Erkekler, Başa, takke, fes ve terlik kullanılır. Üzerine gömlek, yelek, şalvar ve bele kuşak takarlar. Ayağa çorap ve yemeni giyerler.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Sümerbank'ın kurulması inkılap yapılma amacı nedir konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
akdeniz bölgesi sosyal ve kültürel özellikleri, akdeniz bölgesinin sosyal özellikleri, akdeniz bölgesinin soyal kültürel özellikleri, akdeniz bölgesi kültürel özellikleri, akdeniz bölgesi kültürel ve sosyal faaliyetleri

Akdeniz bölgesinin kültürel özellikleri nelerdir Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. 13467 dedi ki:

    Ben begendim çok güzel ve öz anlatılmış emeğinize sağlık olsun

Sayfa başına git

Klasör