Klasör


Güney cephesi savaşları ve sonuçları nelerdir

Güney cephesi savaşları ve sonuçları nelerdir
11 Haziran 2015 tarihinde eklendi.
Sponsorlu Bağlantılar

Güney cephesi savaşları ve sonuçları

Güney Cephesi, Kurtuluş Savaşı sırasında Antep, Urfa ve Maraş’ta Türk askerlerinin Fransızlara karşı mücadele ettiği cephedir. Bu nedenle cephenin diğer adı Fransız cephesi ya da Kilikya cephesidir. Bu cephede mücadele ettiklerimiz yalnızca Fransızlar değil, Ermenilerlerle de savaşılmıştır. Fransız askeri birliklerine Ermenilerden oluşan gönüllü askerler yardım etmiştir.

Güney Cephesindeki savaşın baş kahramanı Maraş, Antep ve Urfa halkıdır. Bu üç ilde yerleşmiş halk eşsiz bir mücadele örneği sergilemiştir.

Güney Cephesi fiilen tam anlamıyla Ankara Anlaşması ile nihayete ermiştir. 20 Ekim 1921 tarihinde Fransızlarla imzalanan Ankara antlaşması ile Güney Cephesi tamamen kapanmıştır. Ankara Anlaşması’na göre;
Urfa, Antep ve Maraş Türkiye’ye bırakılmıştır.
Sülayman Şah’ın mezarının bulunduğu Caber Kalesi’nin Türk malı olduğu ve burada Türk askerinin nöbet tutacağı belirtilmiştir.
Güney Cephesini kapanmasına neden olan bu anlaşma sonrası bölgede genel af ilan edilmiştir. Fransız ve Türk tarafları ellerindeki esirleri karşılıklı olarak serbest bırakmışlardır. Güney Cephesinin Anadolu kısmı Misak-ı Milli adına karlı çıkmıştır. Fakat Musul daha sonra görüşmek üzere taviz olarak verilmiştir.
Bu cephe sayesinde Hatay hariç ülkemizin Suriye ile sınırı çizilmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız TBMM' karşı çıkan ayaklanmalar nedenleri ve sonuçları nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
güney cephesinin sonuçları maddeleri, güney cephesi maddeler, Güney Cephesi sonuçları, guney cephesi madde halinde, güney cephesinde yapılan mücadeleler

Güney cephesi savaşları ve sonuçları nelerdir Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Yaren dedi ki:

    güney cephesi hakkında açıklayıcı bilgiler olmuş

Sayfa başına git

Klasör