Klasör


Kavimler göçü nedir nedenleri nelerdir

Kavimler göçü nedir nedenleri nelerdir
29 Ocak 2015 tarihinde eklendi.
Sponsorlu Bağlantılar

Kavimler göçü nedir

kavimler göçü

4. yüzyıl ile 6. yüzyıl arasında Hunların Aral Gölü ile Hazar Denizi arasındaki bölgeden Avrupa’ya giderken karşılarına çıkan barbar kavimler olan ostrogot, vizigot, süev, sakson, angıl, frank ve vandal kavimlerini yerlerinden etmesiyle sonuçlanan olaya kavimler göçü denilmektedir.

Kavimler göçünün nedenleri nelerdir

1- Büyük Hun Devleti’nin dağılmasından sonra Asya’nın batısında (Hazar ve Aral Gölü arası) Hunlara katılımların olması, burada çoğalan nüfus ve kabileler arasındaki rekabet ve mücadelelerle daha batıya doğru kaymaya başlamaları.

2- İdil (Volga) ırmağının batısına gelen Hunlar önlerine gelen kavimleri yurtlarından çıkartmaya başlamaları.

3- Hunların baskısıyla Kavimler Göçü bütün Avrupa’yı etkileyerek, değişik zamanlarda yüzyıllarca devam etmiştir.

Yukarıdaki nedenlere bağlı olarak Karadeniz’in kuzeyinde yaşayan Ostrogotlar ve Vizigotlar, Vandallar, Geomenler, Suevler, Gepitler Avrupa’ya doğru dalgalar halinde ilerleyerek, kendilerine yeni yaşam alanları bulmak istediler.

Bu sırada Avrupa’da Roma İmparatorluğu en büyük devletti Ostrogotlar İtalya’ya, Vizigotlar İspanya ‘ya, Vandallar Kuzey Afrika’ya, Franklar Fransa’ya, Germenler Kuzey Avrupa’ya ilerlediler Böylece Avrupa’da hızlı bir sosyal, kültürel, siyasal ve dini değişme yaşandı.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Tarihe yardımcı bilimler nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git

Klasör