Klasör


Kırım savaşının sonuçları nelerdir

Kırım savaşının sonuçları nelerdir
9 Nisan 2015 tarihinde eklendi.
Sponsorlu Bağlantılar

Kırım savaşının sonuçları

Kağıt üzerinde, savaşın galiplerinden olan Osmanlı devleti, aslında savaştan çok büyük zarar alarak çıkmıştır. Çok pahalı olan bu savaşı yürütebilmek için Osmanlı devleti, ödeme yeteneğinin çok üstünde borç almıştır. Endüstrileşmeyi kaçırdığı için ekonomisi çağ dışı kalmış olan devlet, bu borçların altından kalkamayacak ve 1881 yılında II. Abdülhamit döneminde Düyunu Umumiye idaresinin kurulmasıyla, Avrupalı devletlerin mali denetimi altına girip, yarı sömürge olacaktır. Özellikle Fransa’daki Yahudi Rothschild Ailesinin sahibi olduğu bankalardan alınan borçlar sonucunda, Yahudilerin vaat edilen topraklara yerleşmesine engel olunamamıştır.

Kırım Savaşı’nın sonunda ilan edilen Islahat Fermanı, Osmanlı reform hareketlerinde çok önemli bir yer tutar. Islahat Fermanı’nın amacı, imparatorluk içindeki herkese Osmanlı yurttaşlığı vererek, yasalar önünde dine bakılmaksızın eşitlik sağlamaktı. Islahat Fermanı ile Batı’da dolaşan liberal düşünceler Osmanlı’ya girmeye başlayacaktır.

Kırım Savaşı, İtalya birliğine giden yolu hızlandırmıştır. Savaşa asker göndererek İngiltere’nin sempatisi ve Fransa’nın etkin desteğini kazanan Sardinya-Piemonte Krallığı, savaşı izleyen yıllarda İtalya birliğini kuracaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Kırım savaşının önemi kısa konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
kırım savaşı sonuçları maddeler halinde, kırım savaşı sonuçları, kırım harbinin sonuçları, kırım savaşı nedenleri ve sonuçları maddeler halinde, kırım savaşının sonuçları maddeler halinde

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git

Klasör