Klasör


Mezopotamyada kurulan uygarlıklar nelerdir

Mezopotamyada kurulan uygarlıklar nelerdir
13 Kasım 2016 tarihinde eklendi.
Sponsorlu Bağlantılar

Mezopotamyada kurulan uygarlıklar hangileridir

Mezopotamyada bir çok kavim yaşamıştır. bunların en önemlileri, Sümerler, Akadlar, Asurlar, Babiller, Elamlılar.

Sümerler: Mezopotamyada orta Asya’dan gelerek ilk yaşayan toplum Sümerlerdir. Tarihte ilk yazıyı Sümerler bulmuştur. Dil, din, tıp, astronomi, matematik ve mitoloji gibi alanlarda öne çıkmışlardır.

Elamlılar: Güneydoğu Mezopotamya ve Güneybatı İran’da varlık göstermişlerdir.Sümerler ve Akadlar ile birçok savaş yapmışlar ve zaman zaman bu devletlerin boyunduruğunu kabul etmişlerdir. Elamlılar’ın, kökeni bilinmemektedir. Sümer egemenliğine son vermişlerdir. Asurlular tarafından ortadan kaldırıldılar.

Asurlular : Yukarı Mezopotamyada kurulan diğer bir uygarlıkta Asurlulardır. 2. binyılın başlarında yükselen kavimlerden biri Asurlardır. Özellikle oluşturdukları geniş ticaret ağı onların Mezopotamya kültürünü farklı bölgelere yaymasına ve farklı kültürleri de Mezopotamya’ya taşımasına neden olmuştur. Anadolu’ya yazının gelmesi de yine bu dönemdeki Asurlu tüccarlar sayesinde olmuştur.

Akadlar: Sümerler döneminde Mezopotamya’ ya göç etmiş Sami ırkıdır. Sümer kültürünü benimsemiştir. Sümerler sonrasında Mezopotamya’nın lideri konumuna gelen, medeni gelişimin öncüsü Akkadlar olmuştur.

Babiller: Sümer ve Akad topraklarını kapsayan bir imparatorluktur. Aşağı Mezopotamya’da kurulmuştur. Devletin en güçlü zamanı kral Hammurabi zamanıdır. Kral Hammurabi Sümer kanunlarını geliştirerek uygulamıştır. Persler tarafından yıkılmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Eski Mısır medeniyetinde devlet yönetimi nasıldı konulu makalemizi okudunuız mu?


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git

Klasör