Klasör


Türkiye ile İran arasındaki sınır hangi anlaşma ve hangi padişah döneminde yapılmıştır

Türkiye ile İran arasındaki sınır hangi anlaşma ve hangi padişah döneminde yapılmıştır
18 Mart 2016 tarihinde eklendi.
Sponsorlu Bağlantılar

Kasr-ı Şirin Antlaşması

Türkiye ile arasındaki sınır 4. Murat döneminde Kasr-ı Şirin Antlaşması ile bu günkü sınırların büyük çoğunluğu belirlenmiştir.

Kasr-ı Şirin Antlaşması, IV. Murat’ın Bağdat Seferi sonucunda 14 yıldır İranlıların elinde bulunan Bağdat’ın fethinden sonra Osmanlı Devleti ile Safevî Devleti arasında 17 Mayıs 1639’da imzalanan, 1623-1639 Osmanlı-İran Savaşını sona erdiren ve bugünkü Türkiye – İran sınırını belirleyen barış antlaşması.

IV. Murat sefere çıkarak 1623’ten beri Safevîlerin elinde bulunan Bağdat’ı yeniden Osmanlı topraklarına kattı. Bağdat’ın Osmanlılar tarafından geri alınmasından bir süre sonra iki devlet arasında barış görüşmeleri başladı. 13 gün süren müzakerelerin sonucunda 17 Mayıs 1639’da Kasr-ı Şirin Antlaşması imzalandı. Bu antlaşma ile Bağdat, Basra ve Şehrizor Osmanlılarda kaldı, Ahıska ve Revan ise Safevî Devletine bırakıldı.

O tarihlerde Doğu Anadolu’dan başlayıp Basra Körfezinde sona eren 2185 km’lik Osmanlı-İran sınırını belirleyen bu antlaşma aynı zamanda bugünkü Türkiye – İran ve İran – Irak sınırlarını da büyük ölçüde belirlemiştir.

Kasr-ı Şirin Antlaşması

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Ekber Erşed sistemi nedir kim tarafından getirilmiştir konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
türkiye iran sınırını belirleyen antlaşma, büyük ölçüde bugünkü türk- iran sınırının çizildiği antlaşma, en genis sinirlara ulasan turk iran sinirini belirleyen anlasmalar, günümüzde türk iran sınırının belirlendiği antlaşma, iran siniri belirlenmesi

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git

Klasör