Klasör


Ülkenin kalkınmasında eğitimin önemi

Ülkenin kalkınmasında eğitimin önemi
28 Nisan 2015 tarihinde eklendi.
Sponsorlu Bağlantılar

Toplumun kalkınmasında eğitimin önemi

Eğitim düzeyinin yükseltilmesi; bütün toplumsal, ekonomik, yönetimsel ve siyasal gelişmeler kısaca kalkınma için büyük bir rol olmuştur. Başka bir deyişle başarılı bir kalkınma süreci, toplumu değişim bilincine kavuşturmaya dayanır. Değişim bilincine kavuşmanın ilk adımı da eğitimdir.

Bir ülkenin kalkınması, o ülke halkının gelişmesine sıkı sıkıya bağlıdır. İnsanları geliştirmek, onlara kalkınmaya uygun davranışlar kazandırmak da ancak eğitimle olur. Kalkınma, davranışların rasyonelleşmesini gerektirir. Rasyonel davranışlar, ancak kafalarda devrim yapılması ile sağlanır. Bunun için de gelişmeye açık kafalar gerekir. Gelişmeye açık kafalar oluşturmanın yolu da eğitim anlayışını değiştirmeden geçer.

Kaba gözlemlerle bile bugün, dünyamızda eğitim düzeyi yüksek olup da geri kalmış bir toplum gösterilemeyeceği gibi, eğitim düzeyi düşük olup da sanayileşmiş, kalkınmış bir toplum da gösterilemez.

Yapılan araştırmalara göre kişi başına düşen milli gelirin ve diğer ekonomik göstergelerin artışı olarak tanımlanan ekonomik büyümeyle, geleneksel-tarımsal toplumdan geçiş toplumuna, sonra da sanayileşmiş çağdaş topluma geçiş olanak tanımlanan toplumsal değişmeyle ve demokratlaşma olarak tanımlanan siyasal gelişme süreçleriyle, toplumların eğitim düzeyi arasında ilişkiyi ortaya çıkarmıştır.

Böylece kişi başına düşen milli gelir, ya da ekonomik büyüme ile eğitim düzeyi arasında doğru orantılı bir ilişki olduğu anlaşılmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Abaküsün faydaları nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
ülkenin kalkınmasında eğitimin önemi, toplumun kalkınmasında eğitimin önemi, Bir ülkenin kalkınması için eğitimin önemi, ülke kalkınmasında eğitimin önemi, ülkemizin kalkinmaainda egitimin yeryle ilgili kompozisyoni

Ülkenin kalkınmasında eğitimin önemi Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. pro dedi ki:

    çok teşekkür ederim

Sayfa başına git

Klasör