Klasör


William Gilbert’ın fiziğe katkıları nelerdir

William Gilbert’ın fiziğe katkıları nelerdir
1 Aralık 2015 tarihinde eklendi.
Sponsorlu Bağlantılar

William Gilbert’ın fiziğe katkıları
William Gilbert

24 Mayıs 1544 yılında Colchester’da doğmuş, 10 Aralık 1603 yılında Londra ya da Cochester’da ölmüş, İngiliz tıp doktoru, Fizikçi ve doğa felsefecisidir.
Kraliçe I. Elizabeth’in özel doktoru; 1600 yılında “De magnete, magnetisque corporibus, et de magno magnete tellure”yı yazdı ve yermanyetizmasının yerin içinden kaynaklandığını gösterdi. Gilbert bu kitabında, dünyanın küresel bir mıknatıs olduğunu ve pusulanın ibresinin dünyanın magnetik kutbunu gösterdiğini ortaya koyarak jeomagnetizma teorisine çok büyük bir katkıda bulundu. Pusula ibresinin, kuzey – güney doğrultusunun yanı sıra düşey yönde sapma gösterdiğini ilk kez söyleyen de Gilbert olmuştur.

William Gilbert ve elektrik

William Gilbert, elektrostatik ile alakalı deneyler yapmış ve bu deneylerinde kehribar ( amber ) kullanmıştır. Eski Yunancada kehribar kelimesinin karşılığı elektron, Latincede ise elektrum’dur. Bu kelimelerden yola çıkan Gilbert, karşısına çıkan bu bilinmeyen şeyi electricus olarak değerlendirmiş ve adlandırmıştır. Bu tabiri kullanarak, günümüzde kullandığımız elektrik kelimesinin kullanılmasına sebep olmuştur.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Yeraltı sularının kullanım alanları nerelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
william gilbert fiziğe katkıları, William gilbert, william gilbert kimdir fiziğe katkilari nelerdir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git

Klasör