Klasör


Yeraltı sularının kullanım alanları nerelerdir

Yeraltı sularının kullanım alanları nerelerdir
1 Aralık 2015 tarihinde eklendi.
Sponsorlu Bağlantılar

Yer altı sularının kullanım alanları

Yeryüzüne düşen suların bir kısmının toprağın altına geçerek burada birikmesine yeraltı suları denir. yer altı suları da farklı şekillerde kullanılmaktadır.
yeraltı su kaynakları kullanım alanları
1- Kaynak suyu olarak kullanım: Suyun yer yüzüne kendiliğinden çıktığı sulara denir. Şişe su dediğimiz, ambalajlanmış su genellikle kaynak suyudur. Kaynak sularını çeşitli şekillerde ambalajlayarak veya evlere taşıyarak içme suyu olarak kullanırız. Akarsuların çoğunlukla başlangıç noktaları ve beslenmeleri, kaynak suları ve yağmur suları ile olur.

2- Artezyen suyu olarak kullanım: Suyun sondaj aletleri ile yeryüzüne çıkartılmasına artezyen denir. Tarım alanlarını sulamada, kaynak suyu olmayan yerlerde evlerde de kullanılabilir. Yerleşim yerlerine ve yüzeye yakın yerlerdeki sular içme suyu olarak kullanılmaz.

3- Termal kaynak suyu olarak kullanım: Kaynak suları sıcak olarak yeryüzüne çıkıyorsa termal kaynak denir. Fay kaynakları da denir. Çok derinden geldikleri için bu su sıcaktır. Termal kaynaklar, kaplıcalarda, ev ısıtmalarında ve jeotermal enerji için kullanılır. Termal kaynak kaplıcalar önemli turizm bölgeleri olabilmektedir. Jeotermal enerji santralinde elektrik üretilmektedir.
Termal kaynaklardan çıkan suyun ısınma olarak kullanılır ki bu şekilde kullanım temiz çevre açısından çok önemlidir.

4- Maden Suyu olarak kullanım: Yer altından çıkan su içinde minareller çözülü halde ise bu sulara maden suyu denir. Maden suları şişelenerek doğal hazlı içecek olarak kullanılır.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Bağlacın görevi nedir konulu makalemizi okudunuız mu?


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git

Klasör