Klasör


Yüzey gerilimini etkileyen faktörler nelerdir

Yüzey gerilimini etkileyen faktörler nelerdir
20 Ocak 2016 tarihinde eklendi.
Sponsorlu Bağlantılar

yüzey gerilimi

Yüzey gerilimini etkileyen faktörler
Sıvılarda yüzey gerilimini etkileyen faktörler aşağıda verilmiştir.
1. Sıcaklık: Sıvının sıcaklığı artırıldığında genleşir. Sıcaklığın tesiriyle tanecikler arası çekim kuvvetleri azalır. Sıcaklık arttıkça yüzey gerilimi azalır. Moleküller arası çekim kuvvetlerinin görmezden gelinebileceği kritik sıcaklık civarında çok küçük bir değere erişir.
2. Sıvıya , sıvı içerisinde çözünmeyen başka bir sıvı ilave edilir ise yüzey gerilimi azalır. Bunun nedeni diğer sıvı molekülleri ile arasında gerçekleşecek zayıf etkileşimlerdir.
3. Sıvıya çözünen bir madde ilave edilirse, yüzey gerilimi ilave eden maddenin cinsine bağlı olarak değişebilir veyahut değişmez. Bir takım maddeler suya ilave ettiğinde yüzey gerilimini azaltıcı tesir yaparlar. Bu maddelere yüzey aktif maddeler denir. Suya, etil içki, sabun, deterjan, asit veyahut ester gibi maddeler ilave ettiğinde yüzey gerilimi azalır. Şeker, gliserin, organik asit tuzları suya katıldığında yüzey gerilimini değiştirmezler. Bu maddelere yüzey in-aktif maddeler denir.
4. Sıvı üzerindeki gaz yoğunluğunun artırılması da yüzey gerilimini bir miktar azaltır.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Ülkemizde üretilen tarım sanayi ürünleri nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
yüzey gerilimini etkileyen faktörler, yüzey gerilimini etkileyen faktörler nelerdir, şeker yüzey gerilimini nasıl etkiler, katilarda yüzey gerilimini artıran maddeler, yuzey gerilimini neler etkiler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git

Klasör