Klasör


Zeytinyağı evimize gelene kadar hangi aşamalardan geçer

Zeytinyağı evimize gelene kadar hangi aşamalardan geçer
28 Mayıs 2015 tarihinde eklendi.
Sponsorlu Bağlantılar

Zeytin yağının evimize geliş hikayesi
Zeytin yağı zeytinin tanesinden çıkarılan oldukça sağlıklı bir yağ türüdür. Sağlıklı bir yaşam için zeytin yağı tüketilmesi gerekmektedir
zeytin yağı
Zeytinler öncelikle toplanır, bunun ardından toplanan zeytinler işlenmeden önce çöplerinden ve pisliklerinden ayrıştırılır ve zeytinden zeytinyağı yapılma süreci başlamış olur. Paslanmaz çelikten üretilen silindirler zeytinleri ezmeye başlar ve zeytinler hamur halini alırlar. Hamurlaşan zeytinler yavaş yavaş su eklenerek, yağların bir arada toplanmasını sağlar.

20-40dk arası yoğrulan hamur, daha fazla yoğrulduğu takdirde çıkan yağın miktarı ve kalitesi düşmektedir. Yoğruma işlemi esnasında oksitlenmeyi önleyici tanklar kullanılmaktadır. Daha sonra soğuk sıkma adı verilen 27-28 derecede zeytinlerin sıkılması işlemi başlar. Daha sonra santrifüj makinesine konulan yağ ve su birbirinden ayrılır.

Daha sonra yağ rafine edilir. Bu işlem sırasında klorofil ve karotenoit kullanılmaktadır ve zeytinyağı oluşmuş olur. 18 derecede şişelenen zeytinyağı pazarlanmak üzere yola çıkar.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Halifeliğin kaldırılma nedenleri maddeler halinde konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
evimizdeki su evimize gelene kadar hangi işlemlerden geçer(kısa), un hangi işlemlerden geçer, zeytinyağının evimize gelis hikayesi

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git

Klasör