Klasör


Anadoluda geleneksel düğünler

Anadoluda geleneksel düğünler
31 Ekim 2016 tarihinde eklendi.
Sponsorlu Bağlantılar

Anadoluda geleneksel düğünleri nasıldır

Anadoluda düğün gelenekleri yörelere göre bazı değişiklikler görülse de çoğunlukla birbirlerine çok yakındır.

Toplumumuzda evliliğe atılan ilk adımlar, görücü usulü veya gençler anlaşarak başlamaktadır.
Önce aileler birbirlerini görmeye giderek tanışırlar. İki taraf birbirlerini tanıdıktan erkek tarafı adetlerimize göre çiçek ve çikolata alarak kızın evine gider. Allah’ın emri peygamberin kavli sözü söylenerek kız istenir. Kızın babası kızı vererek kız isteme olayı biter.
Kız isteme olayından sonra nişan olayı gerçekleşir. Nişan merasiminde gençlerin nişan yüzükleri takılır.
Nişandan sonra düğün hazırlıkları başlar. Gelin ve damadın oturacağı ev hazırlanır. Davetiyeler basılır. Bazı yöreler davetiye yerine okuntu adı altında ufak hediyeler vererek düğüne davet ederler.
Davul eşliğinde kız evine giderek kızın çeyizi alınır. Düğünden önce günümüzde azalsa da gelin hamama götürülür. Düğünden bir gün önce kadınlar kendi arasında kına gecesi düzenlerler. Kına gecesinde geline bindallı adı verilen kıyafet giydirilir. Türküler eşliğinde geline kına yakılır.

Düğün günü gelin evinden alınarak düğünün yapılacağı yer götürülür. Düğünde yöreye ait halaylar çekilir oyunlar oynanır. Köy düğünleri genellikle yemekli olur. Davetlilere yemek servisi yapılır. Gelin ve damada takı merasimi yapıldıktan sonra düğün sonlanır.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Köyden kente göçün doğurduğu problemler nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git

Klasör