Klasör


Cam nasıl yapılır kısaca

Cam nasıl yapılır kısaca
7 Kasım 2015 tarihinde eklendi.
Sponsorlu Bağlantılar

Cam nasıl yapılır Camın yapılış hikayesi

cam yapımı

Camın günlük yaşamımızda çok önemli bir yeri vardır. Pencerelerimiz de mutfaklarımızda ve bir çok süs eşyasında cam kullanılır. Cam en sağlıklı üründür.

Camın temel maddesi silikondioksit (SiO2) denilen Türkçe’de silis ya da çakmak taşı olarak geçen madde. Bu madde doğada oldukça fazla bulunuyor. Özellikle kumda en çok bulunan madde diyebiliriz. Diğer önemli materyaller ise alkali metal ve metal oksittir. Alkali metal için genelde soda kullanılır, metal olarak ise demir kullanılabilir.

Kullanılacak materyeller toz haline getirilmeli. Bu durumda işleri kolaylaştırmak ve iyi verim almak için beyaz kum kullanılır. Maddeler iyice ufaltılıp elekten geçirildikten sonra fırına atılıp orta sıcaklıkta (2000 C) eritilir. Sık sık karıştırılır. Bu sırada fırının ısısının korunması ve maddede oluşacak köpüklenmelerin engellenmesi çok önemlidir. 5-6 saatlik bir ısıtma işleminden sonra elimizde erimiş şeker kıvamında bir karışım olur. Artık bunu değişik aletlerle çırparak şekillendirebiliriz. Değişik şekiller için hava kullanılır.

Tabii maddelerin bol bol karıştığı bir işte çok fazla detay vardır. Camın oluşması için değişik oranlarda farklı materyaller kullanılır. Mesela normalde kumda bulunan demir ile yapılan camlar yeşilimsi olur bunu engellemek için lead denilen bir madde kullanılır. Ya da alkaline olarak boraks kullanıldığında çok kalite camlar üretilebilir ancak bu oldukça pahalıya gelir.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Dil ile kültür arasındaki ilişki nedir konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
Ebru sanatının üretim aşamaları kısa ve öz

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git

Klasör