Klasör


Diyarbakır halk oyunlarının isimleri ve özellikleri

Diyarbakır halk oyunlarının isimleri ve özellikleri
31 Ekim 2016 tarihinde eklendi.
Sponsorlu Bağlantılar

Diyarbakır halk oyunları

HALAY: El ele tutuşarak uzun bir halka eşliğinde oynanır. Erkeler ve kadınlar olarak oynansa da karışık şekilde de halay gerçekleşir.

DELİLO: Serçe parmaklar tutularak sıralanır. Oyuna sağ ayakla başlanır. Sağ sol sağ sol olmak şartı ile dört adım öne ve hafif sağa doğru atılır. Son sol ayak vurulduktan sonra aynı ayak tekrar geri çekilir. Ritmik ve tempolu hareketleri vardır.

KEŞEO: Erkeler tarafından oynanır. Önce sağ sonra sol tekrar sağ ve son olarak sol ayak öne vurulup tekrar sol ayak geriye doğru çekilir. Ağır tempoludur.

ESMER: Tutuşlar halaydaki gibi omuzlardan kenetlenilir. Oynama şekline ise sağ ayakla başlanır. Üçüncü adımda ise dizler bükülerek devam edilir. Oyunun temel özelliği yumuşak ve ritimlidir.

TEK AYAK: Bu oyundada tutuşlar halaydaki gibidir. Üç defa sağ ve sol ayaklar yerinde kaldırılıp indirilir. Sol ayak indirildiğinde vücut biraz öne eğilir. Davul Vuruşu halaydaki gibi seri olmayıp kesik kesik olur.

ÇiFT AYAK: Bu oyunda da tutuşlar, tek ayak oyununda olduğu gibidir. Sol ayaklarını iki kez vurup çekerek oynadıkları bir oyundur. Davulun vuruşları ritme göredir.

ÇEPİK: Erkeklere özgü bir oyun olsa da karışıkta oynanır. Yürüyerek ve el çırparak oynanır.

PAPURE: Oyunun tutuş şekli baş parmaklar açık, önündeki oyuncunun omuz kemiklerini kavrayacak şekilde dairesel olarak oynanan oyundur.

ÇAÇAN: Tutuşlar, halay esmer tek ayak çift ayakta olduğu gibidir. Halaya çok benzer. Farklılık ise çıkışlardan sonraki figürlerin çapraz olmasıdır.

MERYEMO: Oyun dizilerek oynanır. Oyun sağ ayakla başlar sağ ayak ileri, yana doğru atılarak sağ sol sağ sol adımlar yapılarak oynanır.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Anadoluda geleneksel düğünler konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
diyarbakır halk oyunları isimleri, diyarbakır yöresine ait halk oyunları, diyarbakır halayları isimleri, diyarbakır halk oyunları nelersir, diyarbakir halk oyunlarinin tarihi

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git

Klasör