Klasör


Geçmişten günümüze haberleşme araçları nelerdir

Geçmişten günümüze haberleşme araçları nelerdir
8 Nisan 2015 tarihinde eklendi.
Sponsorlu Bağlantılar

Geçmişten günümüze haberleşme araçları
DUMANLA HABERLEŞME
Dumanla haberleşme haberleşmenin en eski yollarından biridir. Uzak bir mesafeden dumanı görerek yapılan bir haberleşme biçimiydi.
Antik Çin’de, Çin Seddi’nde bir düşman saldırısına ilişkin haberler bir kuleden ötekine duman ile aktarılırdı ve böylece haberler birkaç saatte 750 kilometre uzağa ulaşabilirdi.
Kızılderililer de dumanla haberleşirlerdi. Her kabilenin kendi sinyal verme sistemi vardı. Avustralya Aborjinleri de bu haberleşme yöntemini kullanırdı.
Dumanla haberleşme, günümüzde halen kullanılır. Vatikan’da yeni Papa seçilirken bunu göstermek için ateş yakılıp duman çıkarılır.
dumanla haberleşme
VURARAK HABERLEŞME
Vurarak haberleşme eski çağlarda insanlar bir çok nesneye ve ağaca vurarak haberleşmişlerdir.Daha sonraları davulu icat ederek davulla haberleşmeya başlamışlardır
Davul Afrika’daki yerli halk tarafından haberleşme aracı olarak kullanılmıştır. Şifreli birtakım vuruşlarla kabilelerle haberleşirlerdi. Günümüzde de hala kullanılan Ramazan davulu geleneği davulla haberleşmeye örnek verilebilir.
vurarak haberleşme
GÜVERCİNLE HABERLEŞME
Çok eski dönemlerden beri eşitli güvercin ırkları dünyada posta güvercini olarak kullanılmaktaydı. Posta güvercini denildiğinde günümüzden 200 yıl önce yetiştirilmiş olan ve artık yarış amaçlı kullanılan güvercin ırkı akla gelir. Bu amaçla kullanılan güvercinlere Posta güvercini ya da Postalı adı verilmektedir. 1800 yılların başından itibaren Belçika’da yetiştirildikleri bilinmektedir. Bugün bilinen güvercin ırkı 1900 yıllarının başında son şeklini almış oldu. Posta güvercinlerinin ırkı dünyada çok eskiye dayanmaktadır. Bu konudaki ilk kanıtlar M.Ö. 1200 yıllarından gelmektedir Mısırlılar kullanmaktaydılar. Günümüzden yaklaşık 3200 yıl kadar önce posta güvercinlerinin ilk ataları yetiştirilmekteydi. 1. ve 2. Dünya Savaşı’nda da güvercinler önemli rol oynamışlardır.
güvercinle haberleşme
ULAKLA HABERLEŞME
Devlet hizmetinde bir yerden başka bir yere gönderilen hızlı hareket edebilen haberciler.
Ulakların geçeceği yollar belirlidir. Bu yollar üzerinde atlar için menziller bulunurdu. Yol üzerinde yaşayanlar da ulaklara hizmet etmek, ulakların gereksinmelerini karşılamak zorundaydılar.
ulak ile haberleşme
TELGRAFLA HABERLEŞME
Telgraf, iki merkez arasında, kararlaştırılmış işaretlerin yardımıyla yazılı haberlerin veya belgelerin iletimini sağlayan bir telekomünikasyon düzenidir.
Elektrikli telgraflar, bir verici, bir alıcı ve ikisi arasına çekilmiş elektrik hattından meydana gelir. Vericiye maniple denir. Maniple, telgraf şebekesindeki elektrik akımını açıp kapayan anahtarlardır. Manipleye basınca devre tamamlanır ve telgraf şebekesinden akım geçer.
Karşı tarafta ise alıcılar vardır. Alıcılar, elektro mıknatıs bobinlerden yapılmışlardır. Elektro mıknatısın karşısında ileri geri hareket edebilen madeni bir çubuk vardır. Bu çubuk elektro mıknatıstan akım geçtiği zaman hareket eder. Çubuğun ucundaki mürekkepli kalem bir kâğıt şerit üzerine nokta (.) veya çizgi (-) şeklinde şekiller çizer.
Sesle çalışan alıcılar da vardır. Bunlar kâğıt bir şeride yazı yazmak yerine, sert bir cisme vurarak tıkırtı çıkarırlar. Tecrübeli telgraf operatörleri, bu tıkırtıları dinleyerek mesajı çözerler. Burada kısa tıkırtı nokta (.), uzun tıkırtı çizgi (-) anlamına gelmektedir.
telgraf
ÇEVİRMELİ TELEFONLA HABERLEŞME
Telefon birbirinden uzak yerlerde bulunan kişiler ve düzenekler arasında bilgi alışverişini sağlayan elektrikli ses alıp verme aygıtıdır. Telefonun çalışmasında ana ilke ağızdan çıkan ses dalgalarının önce elektrik sinyallerine çevrilmesi, bu sinyallerin çeşitli gönderme yöntemleriyle uzağa iletilmesinden sonra, bu defa da elektrik sinyallerinin yeniden kulakla duyulabilecek ses dalgalarına çevrilmesidir.
Önce kentlerde kurulan telefon şebekeleri daha sonra kentler arası, uluslararası düzenekler durumuna dönüşmüş ve uydular aracılığıyla dünyanın her köşesinin birbiriyle iletişimi sağlanmıştır.
telefon
Cep Telefonu İle Haberleşme
İnsanların en yaygın kullandığı haberleşme araçlarının başında cep telefonları gelmektedir.Uyduların haberleşme sistemi sayesinde kullanılmaktadır.Kullanımı kolay ve pratik olması son yüzyıla damga vurmuştur.
cep telefonu

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Ağaçların insanlara faydaları nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
geçmişten günümüze iletişim araçları, gecmisten gunumuze iletisim, Geçmisten günümüze iletisim araçlari nelerdir, geçmişten günümüze haberleşme araçları, gecmisten gunumuze kullanilan ses teknolojileri nelerdir

Geçmişten günümüze haberleşme araçları nelerdir Konusuna 24 Yorum Yapıldı
 1. Anonim dedi ki:

  çok güzel olmuş hayran kaldım

 2. Ayna dedi ki:

  Teknoloji geliştikçe haberleşme araçları da değişiyor. Şimdiki haberleşme araçları eskilere göre daha güzel ve pratik.

 3. Anonim dedi ki:

  güzel olmuş çok işime yaradı

 4. kirasir dedi ki:

  cok guzel odevimde cok yardimci oldu

 5. Anonim dedi ki:

  harika bilgiler hep buradan ders yapacağım

 6. batuhan dedi ki:

  ödevime yardımcı oldu süper yazmışlar emeğe saygı

 7. mert dedi ki:

  ödevimi yaptım öğretmenim bana artı puan verdi teşekürler emeğinize sağlık 🙂

 8. Anonim dedi ki:

  çok beğendim

 9. eda dedi ki:

  Ödvimde cok yardımcı oldu teşekkür ederim

 10. deniz dedi ki:

  Harikaa proje ödevi için çok yardimci oldu super

 11. prenses dedi ki:

  çok beğendim

 12. Zeynep dedi ki:

  Çok güzel ödevi için harika

 13. seda dedi ki:

  çok işime yara dı sonsuz süperrrr

 14. Emirhan Kaya dedi ki:

  Çok güzel olmuş ödevime yardımcı oldu

 15. bjk dedi ki:

  Çok beğendim

 16. NURHAT dedi ki:

  Çok tskürler çok yaradı işime sonsuz süperrrr

 17. Beyza yalçıñ dedi ki:

  Evet çok güzel beğendim

 18. ece koşar dedi ki:

  Ödevime çook yaradı emeği geçenlere sağlık

 19. BEŞİKTAŞ JK dedi ki:

  Çoookkk işime yaradıııı

 20. onur dedi ki:

  çook iyi bir site ve çok emek harcanmış bir site elinize sağlık 🙂

 21. Were ho blood and wolf dedi ki:

  Çok efsane olmuş ellerinize sağlık

 22. Irmak dedi ki:

  Çok teşekkürler ödevimi yapmamda yardımcı oldu emeğinize sağlık

 23. ahmet dedi ki:

  sağolun ödevlerimi hep burdan yapcam emeği geçen herkese eyvallah sağolun bay bay

 24. Rumeysa dedi ki:

  Proje odevimde çok yardımcı oldu tesekkurler 🙂

Sayfa başına git

Klasör