Klasör


Hayatın başlangıcı ile ilgili görüşler nelerdir

Hayatın başlangıcı ile ilgili görüşler nelerdir
4 Kasım 2015 tarihinde eklendi.
Sponsorlu Bağlantılar

Hayatın başlangıcı ile ilgili görüşler kısaca

Kendiliğinden oluş (Abiyogenez) Görüşü: Yunan filozofu Aristo tarafından ortaya atılan görüşe göre canlı kendiliğinden var olabilir, yani cansız maddelerden canlı oluşabilir.

Panspermia Görüşü:  Bazı bilim adamlarına göre hayat başka gezegenlerden dünyaya gelen spor bazı veya tohumlar sayesinde başlamıştır. fakat bu tohumların kaynağı ve atmosfer koşullarında nasıl dayandığını net olarak açıklanamıyor.
Ototrof görüşü: Bazı bilim adamlarına göre ilk canlı yeşil bitkiler gibi kendi besinini yapabilme yeteneğine sahiptir. Kendi besinini sentezleyebilen canlılar ototrof canlılardır. Dolayısı ile bu görüşe göre ilk canlının bitkiler gibi ototrof olduğu savunulur. Bu hipotez basit bir çevrede kompleks bir canlının oluştuğunu kabul eder. Bu nedenle evrim teorisi ile çelişir.
Hetotrof Görüşü: Bu görüşe göre kendi besinini yapamayan bir canlıdır ve cansız maddelerin çok uzun bir kimyasal evrim geçirmesi sonucu meydana gelmiştir. Bu görüş ototrof görüşünün aksine ilk canlının tüketici olduğunu savunur.
Yaradılış görüşü: var olan bütün canlıların tanrı tarafından yaratıldığı görüştür. Buna göre yaşayan bütün türler başka türlere dönüşmemiştir. Canlı türleri farklı zamanlarda yaratılmıştır.
hayatın başlangıcı ile ilgili görüşler

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Kalkınmada Sanayinin Önemi Nedir konulu makalemizi okudunuız mu?


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git

Klasör