Klasör


İstanbulun milli mücadeleye katkıları nelerdir

İstanbulun milli mücadeleye katkıları nelerdir
9 Kasım 2015 tarihinde eklendi.
Sponsorlu Bağlantılar

İstanbulun milli mücadeleye ne tür katkıları olmuştur

İstanbul hükumeti milli mücadelenin karşısında olsa da Atatürk milli mücadele konusunda sonuna kadar kararlı davranarak milli mücadeleyi başlatmıştır.
Atatürk ve milli mücadele
İtilaf Devletleri işgallerle birlikte İstanbul Hükumeti’ni kontrol altına alma konusunda hiç zorluk çekmedi. Mondros Antlaşmasına göre ordunun terhis edilmesi, silahlara el konulması istendi, Padişah Vahdettin karşı çıkmadan İngilizleri memnun etme politikası altında isteneni yerine getirerek ordunun onda dokuzunu terhis etti. İtilaf devletlerine karşı güçlük çıkaracak bütün generaller görevden alındı, tutuklandı hatta sürgüne yollandı.

Halk milli bir direniş başlatmak için Kuva-yı Milliye birliklerini oluşturdu. Bu noktada İstanbul Hükumeti yine devreye girerek bu birliklerin hareketini önlemeye çalıştı. Hatta 1919 yılında Ferik Süleyman Şefik Paşa Kuva-yı Milliye ile başa çıkabilmek için görev başına getirildi. Ancak İstanbul Hükumeti bununla da yetinmeyip Kuva-yı Milliye’ye karşı mücadele etmek amacıyla Kuvayı İntibaziye adlı bir ordu kurup Milli Mücadeleye karşı kesin tavrını herkese belli etti.

İstanbul Hükumeti sadece orduyla uğraşmadı, Anadolu’ya İngiliz kontrol subaylarının atanmasını da kabul etti. Milli Mücadele yıllarında neredeyse bütün Anadolu şehirlerinde bir İngiliz kontrol subayı vardı. Bu arada da Damat Ferit kendi düşüncesine karşı olan herkesi mahkemeye sevk etti.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Cam nasıl yapılır kısaca konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
milli mücadelede istanbul\un önemi, istanbulun milli mucadeleye katkilari, istanbulun miili mücadele açısından önemi

İstanbulun milli mücadeleye katkıları nelerdir Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. bjgjkn dedi ki:

    güzel olmuş.bu yazıları hep uzun yazmışlar sizinki çok iyi

  2. Anonim dedi ki:

    Milli mücadele engellemelere karşı yinede başarı ile sonuçlanmıştır. Yazı gerçekten iyi olmuş teşekkür ederim.

Sayfa başına git

Klasör