Klasör


Sigarada bulunan zararlı maddeler nelerdir

Sigarada bulunan zararlı maddeler nelerdir
17 Ekim 2015 tarihinde eklendi.
Sponsorlu Bağlantılar

Sigarada bulunan zararlı maddeler
Sigara günümüzde insan sağlığını kötü etkileyen unsurlardan biridir. Zararsız gibi görünen sigaranın içinde bir çok zararlı maddeler bulunmaktadır. Sigara hem sağlığa hemde ekonomiye zararlıdır.
Sigaradaki zehirli maddeler
Nikotinin: Esrar, eroin ve morfin gibi bağımlılık yapıcı özelliği olup, sinir sistemini etkiler, kalp ve damarların sağlıklı çalışmasını engeller, kan basıncını ve nabız hızını artırır.

Karbonmonoksit: Egzoz gazi olup kanın oksijen taşıma kapasitesini düşürür. Bununla birlikte sigara dumanının içinde en önemlisi Katran olan fazla sayıda Karsinojen maddesi bulunur. Karsinojen maddesi hücrelerin dahada hızlı bir şekilde ve fazlaca bölünmesine sebep olur, düzensiz hücre kümeleri oluşmasını sağlar ve hastalıklara yol açar.

Katran: Koyu kahverengi/siyah renkte olup hava yollarına ve akciğerlere yapışır ve kansere yol açar.

Hidrojen Siyanür, Amonyak, Formaldehid: Akciğerleri temizleyen küçük tüylere zarar verirler. Ciğerlerin temizleme mekanizması durunca, zehirler ciğerde ve solunum yollarında birikir, enfeksiyon ve hastalıklara neden olur.

Metaller: Sigarada yaklaşık 76 farklı metal bulunmuştur. Nikel, kadmiyum ve arsenik bunların bazılarıdır.

Radyoaktif Maddeler: Sigarada bulunan radyoaktif maddeler kanser yapıcı maddelerdir. En çok bulunan radyoaktif maddeler, polonyum-210 ve potasyum-40′tır.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Anadolu Ajansının kuruluş amacı ve görevleri nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git

Klasör