Klasör


Ülkemizin çeşitli yerlerindeki kültürel özellikleri nelerdir

Ülkemizin çeşitli yerlerindeki kültürel özellikleri nelerdir
11 Ekim 2016 tarihinde eklendi.
Sponsorlu Bağlantılar

Ülkemizin çeşitli yerlerindeki kültürel özellikleri

Ege bölgesi, Zeybek oynanır, İzmir köftesi ve tarhanası çok meşhurdur. Bir çok şive türleri konuşulur. Üzüm ve zeytin önemli tarım kaynaklarıdır. Sanayi alanındaki en önemli halı dokumacılığıdır.

Akdeniz bölgesi, İçli köftesi ve künefesi meşhurdur. Bitki ve sebze ağırlıklı yemekler yapılır. Halk oyunları arasında halay ve kaşık havaları vardır.

Karadeniz bölgesi, Horun en önemli halk oyunlarıdır. Kara lahanası ve hamsisi önemli yemekleri arasındadır. Karadeniz bölgesinde kemençe yaygındır.

Güneydoğu Anadolu bölgesi, Davul ve zurna yaygındır. halk oyunlarında halay il sırada yer alır. Yemek kültürü oldukça fazladır. Kebapları, baklavası ve ayran çorbası daha bir çok yemek çeşidi vardır. Kilim dokumacılığı ve bakırcılık önemli el sanatlarıdır.

Doğu Anadolu bölgesi, hayvancılık çok geliştiğinden etli yemekler daha çok yapılır. Cağ kebabı en önemli yemekleridir. Kilim dokumacılığı kazak ve çorap el sanatlarının başında gelir. Halk oyunları arasında Bar ve dadaş oyunları oynanır.

İç Anadolu bölgesi, Halk oyunları arasında misket halay ve karşılama gelir. İç Anadolu bölgesinde kayseri denince akla ilk gelen Kayseri mantısı, Kayseri pastırması ve Kayseri sucuğudur. Halıcılık, Kaşıkçılık, Keçecilik, Oya ve nakış işleri gibi el sanatları yapılır.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Su kirliliğinin önlenmesi ile ilgili çözüm önerileri konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
ülkemizin çeşitli yerlerindeki kültürel özellikleri nelerdir, ülkemizdeki çeşitli kültürler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git

Klasör